Dışarıda Yediğiniz Yemeklerde Kontrol Sizde Olsun

0

Her zaman evde yemek insanı elbette sıkıyor, dışarıda yenen yemeklerin tadı da bir başka oluyor. Her seferinde az yemek istesek de, başlangıçlar, ara sıcak,ana yemek,tatlı, meyve derken bir bakıyoruz dünyaları yemişiz.Tabii bu arada eşimizin kaş göz hareketleri de boşa gitmiş oluyor.
Oysa yediklerimizi kontrol etmek sadece bizim elimizde.Nasıl kontrolü sağlayabiliriz;
1. Kutlamalar için her zaman yemekleri tercih ederiz, bazen haftada iki kereyi bulduğu da oluyor tükenmeyen kutlamaların. Yemek tercihimizi yaparken, bugünün diğer günler gibi olduğunu ve yarın tekrar gelsek aynılarını bulabileceğimizi düşünüp sağlıklı olanları seçebiliriz.
2. Hafta sonu dışarıda yemek en çok sevdiğimiz şey, aman evde yemek pişmesin de ne olursa olsun. Benim bahanem, “Kocam evde yemek kokusunu sevmiyor”. Obezite dergisinin yaptığı araştırma, Cumartesi günü dışarıda yenen yemeklerde 236 kalori daha fazla aldığımızı gösteriyor. Önemli olan, bu günün diğerlerinden farklı olmadığını anlamamız.
3. Yemeğe beraber gittiğimiz arkadaşlarımız da önemli, iştahlı birileriyle yemek tehlikeli oluyor. Yemeğimiz biter bitmez hemen bir bitki çayı isteyerek iştahımızı kontrol edebiliriz.

yemek32

4. Menüsü yoğun olan restoranlardan uzak durmak gerek, karışık yersek iki kat fazla kalori alıyoruz.
5. Tabak seçimimizi küçük yaparsak doldurmak zorunda kalmayız.Sipariş verirken de her zaman küçük menüleri tercih edelim.
6. Salatayı yemekten önce yağsız ve sossuz istemek daha doğru. İçerdiği posa sayesinde ana yemekten önce tokluk hissi verecektir.
7. Yine yemekten önce, bir bardak su içmek tokluk hissi veriyor,ayrıca metabolizmayı çalıştırıp yağ yakımını hızlandırıyor.
8. Yemek yerken daha çok bıçak kullanmak, daha küçük parçaları çok çiğneyerek yemeye gayret etmeliyiz. Bu nedenle sohbet etmeyi sevdiğimiz arkadaşlarımızla yemek daha sağlıklı olur.
9. Tatlıyı yemeden kalkmaya çalışabiliriz, hesabı ödeyip yürüyüşe çıkmayı deneyelim. Yapılan çalışmalar, yürüyüşün tatlı isteğini azalttığını gösteriyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın