Direnmek

0

Hayatınızda karşılaştıklarınıza bakışınız nasıl?

İstediğiniz gibi gitmediğini düşündüğünüzde, olaylara karşı direnç gösterip, olayların daha da zorlaşmasına, istemediğiniz şekle daha da hızlı dönüşmesine destek mi oluyorsunuz yoksa gerektiği zaman olayları akışına bırakıp, geçip gitmelerine izin mi veriyorsunuz?
Direnç göstererek, zihnimizde, akışı ne kadar iyileştirmeye, düzeltmeye odaklansak da aslında sadece istenmeyen şeklin daha da uzun süre bizimle kalmasına yardımcı oluyoruz. Biz olaya konsantre olarak; nasıl böyle oldu, neden oldu, ne zaman, nasıl, kim yüzünden oldu, nasıl çıkacağım bu olaydan diye düşünürken, olayın tam merkezinde buluyoruz kendimizi. Orada tıkanıp kalıp, adeta labirentte çıkış yolu arar hale geliyoruz.

direnç

Oysa ki bazen olayların dışına atmalıyız kendimizi. Olaylar bizi kapsamış olsa da, dışarıdan izlemeliyiz ve dokunmamalıyız olup bitene. Ve kendimizi de dokundurmamalıyız. Çünkü; bazen, bazı olayların olması, yaşanması gerekir. İzin verirsen eğer, yaşanıp biter ama akmasına izin vermezsen tıkanır, akamaz, seni de tıkar bırakır. O yüzden bazen olanla kalmak, olanı görmek, olandan öğrenmek gerek ama içine dalmadan, akmasına izin vererek.

Sen de kendini olayın izleyicisi yap ve bırak aksın. Hiçbir şey zihninde takılıp, bedenini, ruhunu, asıl olan özünü yormasın.

Selin Koldaş Denli
ozbenliginikesfet.blogspot.com/‎

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.