Dikkat Zamanı, Güneş Kendini Gösteriyor

0

Güneşin kendini göstermesiyle beraber herkesi bir koruyucu ürün telaşı aldı. Uzmanlar tüm yıl kullanılmasını önerse de genellikle yazın gelişiyle kullanmaya başlıyoruz.

Cilt  ergenlik dönemine kadar savunmasız olduğundan, korumanın erken yaşlarda başlaması gerekiyor. Genellikle çocuklukta fazla güneşte kalmak ileri yaşlarda benlerin artışına neden oluyor.

Güneş lekelerinden korunmak için nelere dikkat etmeli;

  • Lazer epilasyon ve peeling gibi dermatolojik işlemlerden sonra cildinizi koruyun.
  • Güneşe çıkarken parfüm ve alkol içeren ürünleri cildinize sıkmayın.
  • SPF ve UV maksimum olan ürünleri özellikle leke geçmişiniz varsa muhakkak kullanın.

güneş26

Avrupa Komisyonu Tavsiye Raporu’nda yer alan güneş koruma standartları;
SPF: Sun Protection Factor
SPF 50+ ; Çok yüksek güneş koruması
SPF 30 ; Yüksek güneş koruması
SPF 15 ; Orta seviye güneş koruması
SPF 6 ; Düşük seviye güneş koruması
SPF oranı / UVA oranı üçten küçük olmalı ki; korunma daha güvenli olsun.

güneş33

Fototipiniz cilt tipinizi ve  kullanacağınız ürünü belirliyor . Melaninler de cildinizin tonu, saç ve göz rengini  belirliyor.
Fototip 1; Kızıl ya da turuncu saçlı, açık renk gözlü ve beyaz tenliler. Güneşten maksimum korunmalılar, riskleri çok yüksek.Bronzluk hayalleri olmamalı.
Fototip 2; açık sarı renk saçlı, renkli gözlü ve açık tenliler. Bu grupta fototip 1 gibi aynı şekilde korunmalı. Bronzlaşmaları ihtimali zayıf oluyor.
Fototip 3; açık renkli tenli Asyalı-Kafkas tipler. Güneşten yüksek oranda korunmalılar,güneş yanığı riskler var ama bronzlaşabilirler.
Fototip 4; Akdeniz tipi olan bu gruptakiler koyu renkli ve güneşte kolayca bronzlaşan tene sahip.İlk dönemde güneşten koruyucuyla korunmaları iyi olur.
Fototip 5/6; Afrikalı cilt tipi, siyah ya da koyu kahve tenliler.
İlk üç gruptakiler SPF 50+ kullanmalıdır. Vücudunuzu gerektiği şekilde korursanız güneşten göreceğiniz zarar azalır.

solaryum

Bir de güneşi beklemeyip yaza bronz girenlerin tercihi solaryum var ki tam bir bağımlılık…Üstelik solaryum ile bronzlaştığınızda melanom riskiniz % 75 artıyor. Uzmanların söylediği, melanom sadece bir milimetre derinliğinde bile olsa, lenf bezlerine sıçrama ihtimali % 10’dur, sonra yayılması devam edebiliyor. Cilt kanseri riskini gözardı etmeyin.
Solaryum güneşten daha güvenli değil, üstelik UVA ışınları güneşten 12 kat daha güçlü. Aynı ışınlar, cildin kolajen liflerine zarar verip elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına neden oluyor.

Tam yaz üzeri hatırlatalım dedik ….

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın