Dikkat, Diyabet Riski Günlük Yaşantınızdan Kaynaklanıyor Olabilir 

0

Ne kadar doğru beslenseniz, ne kadar egzersiz yapsanız da bazı günlük alışkanlıklarınız ne yazık ki diyabet riskini artırıyor.

  • Plastik kaplarda yemek saklamaktan bir türlü vazgeçemediyseniz, bir de içinde yemek ısıtıyorsanız bir an önce bundan kurtulun.

Isınan bu kaplardan yemeğinize BPA adlı bir kimyasal karışıyor. Araştırmalara göre bu kimyasallar vücudu yeterli insülin üretmiş gibi kandırıyor. Kandaki glikoz seviyesini kontrolsüzce yükseltiyor. En iyisi cam kapları kullanın.

  • Antibiyotik kullanımının zararları bir kez daha karşınızda… enfeksiyonlarla savaşan antibiyotikler faydalı bağırsak bakterilerini azaltarak, insülin direncini yükseltiyor.

Eğer almanız şart ise her gün 360 gram yoğurt tüketin. İlaç kullanmayan kişiler de her gün bir kase yoğurt yiyerek Tip2 diyabet riskini %18 oranında düşürebiliyor.

  • Uzun süre hareketsiz kalmak , uzun süre oturmak Tip2 diyabet riskini her saat başına %22 artırıyor. Uzun süre hareketsiz olan kaslar pasif iken hücreler glikozu içine almakta zorlanır ve glikoz kanda birikir. Saat başı hareket etmeyi, bir süre ayakta durmayı ihmal etmeyin ki glikozu emen kaslar harekete geçsin.


  • Uyku ihtiyacı herkese göre değişir. Gecede 7-8 saat arası uyku en idealidir. Az uyku insülin direncini tetikliyor.
  • D vitamini eksikliği ve diyabet arasında bağlantı var. Araştırmalar D vitamin seviyesindeki azalmanın insülinin çalışmasını etkilediğini gösteriyor. Günde 15 -30 dakika arası güneşlenerek, D vitamin kürü kullanarak ve somon,mantar gibi D vitamin zengini besinleri tüketerek önlem alabilirsiniz.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın