Diana Ducret : Diktatörlerin Kadınları

1

Diana Ducret, Roma Üniversitesinde tarih eğitimi almış, Sorbonne’da Çağdaş Felsefe mastırı yapmış bir kadın yazar. Ducret, diktatörlerin hayatlarında önemli olmuş kadınların hikayelerini merak edip araştırmış.
Mussolini, Lenin, Hitler, Stalin, Mao, Çavuşesku, Salazar…Kiminin sevdiği, kimininse sonsuza kadar nefret ettiği isimler. Ölümü göze aldıkları idealleri, savaş, kan vardı onlar için.
Dünyaya hükmedecek güce sahip, idealleri uğruna peşlerinden milyonları sürükleyen bu erkeklerin sevdiği kadın olmak, bu kadınları diğerlerinden ayırması, onlara gurur veriyor muydu? Bu erkekler, bir kadının hükmü altına girip, bundan mutlu olabilir miydi?
Kitapta, tarihin farklı dönemlerinde, kitleler üzerinde iyi ya da kötü söz sahibi olan bu erkeklerin, çılgın fikirlerinin ve aşırı hırslarının şahidi olan kadınların mektupları, ihtirasları ve sonları anlatılıyor.
Bir kadını nasıl sevdiklerini, bazen nasıl aciz ve ve çocuk gibi olduklarını ve gerçek aşklarını okuyacaksınız.
Ducret, onların kadını olmanın heyecanını, tehlikeli ve tutkulu yönlerini anlatmaktan, bu güçlü kadınları okuyucuya tanıtmaktan yazar büyük keyif almış.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

Yorum Yapın