Detoks Programları Zayıflama Yöntemi Değildir

0

Herkeste bir telaş, “yaz geliyor hemen detoks yapmalıyım ki bir an önce zayıflayayım” fırtınası esiyor…

Oysa detoks programları yetişkin ve sağlıklı kişilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan, pratik, tok tutan ve antioksidan içeriği yüksek beslenmeyi içeriyor.

Detoks yaparken bitkisel protein zengini, vitamin ve mineral içeren yeşil içecekler, kinoa, karabuğday,kefir, probiyotikler, smoothieler gibi fonksiyonel besinlerle tanışıyorsunuz.

detoks17

Detoks, vücudun toksinlerden arındırılması işlemidir. Vücudun sağlıklı bir düzene geçmesi için gereken alt yapıyı hazırlar. Zayıflama programlarına başlarken ilk basamak olarak kullanılır.

Sürekli dışarıdan yemek yiyenler, sık seyahat edenler,mevsime bağlı yorgunluk ve halsizlik şikayetleri olanlar ve sindirim sorunu yaşayanlar ayda 5 günlük bir detoks programı ile uzun vadede sağlıklarına olumlu katkı yapmış olurlar.

Metropol yaşantısı, katkı maddesi yüksek besinler tüketmek, yanlış beslenme alışkanlıkları ve stres derken vücudunuzda biriken toksinler zamanla karaciğer ve böbreklerle başlayan sağlık sorunları yaratıyor. Ardından obezite, bağışıklık sisteminin düşüşü, cildin dejenerasyonu, uyku sorunları ve sıkıntılı ruh hali gibi başka rahatsızlıklar geliyor.

detoks14

Özellikle mevsim geçişlerinde ve tatillerin sonrasında mide rahatsızlıkları, yiyecek alerjileri,cilt kızarıklıkları,uykusuzluk,baş ağrısı,eklem şişlikleri,ishal veya kabızlık, sivilce ve selülit gibi sorunlar yaşayanların ayda üç veya beş gün doktor yardımı ile detoks uygulamaları doğru olur.

Bu program ayda bir kez, maksimum bir haftalık süre için uygulanabilir. Daha uzun süre uygulandığında hayvansal gıdalardan aldığınız vitamin ve minerallerin eksikliği başlıyor.

Sağlıklı bir detoks programında yeterli miktarda protein, karbonhidrat hatta yağ olmalı. Aklınıza sadece karışımlar, meyve ve sebze suları ile bitkiler gelmesin. Yiyeceklerin iyice çiğnenmesi önemli, stresten de mümkün olduğunca uzaklaşmalısınız.

detoks15

Detoksta neler olmalı, neler olmamalı;

Doymuş yağ tüketimi minimum seviyede olmalı,

İşlenmiş besinler, tuz,şeker,beyaz un ve bunu içeren her tür besinler, konserveler, tavuk, kırmızı et, krema, tereyağı, yağlı peynirler yenmemeli,

Alkol,sigara ve kafeinden uzaklaşmalı,

Çikolata, fruktoz şurubu içeren tüm besinler ve soslardan uzak durmalısınız.

Sıvı tüketimini artırmalı, bitki çaylarına ağırlık vermeli,

detoks8

Organik beslenmeye dikkat edilmeli,

C vitamini içeriği yüksek besinlere yönelmeli,

Kür boyunca elma,dutsu meyveler,kiraz, kuru meyveler,kivi,limon,ananas,salatalık,ıspanak ve yeşillikler, glutensiz tahıllar tercih edilmeli,

Proteini balık, kurubaklagil ve yoğurttan almalısınız.

Detoksu yapamayacak kişiler de var; hipoglisemi ve şeker hastaları, hamile ve süt veren kadınlar, kan sulandırıcı kullananlar, çok zayıf veya fazla kilolu kişiler, ağır hastalığı olanlar, kanser hastaları ile çocuklar ve ergenler uzak durmalıdır.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın