Deniz Seki, Arda Turan ve Diğerleri

0

Olayları, “kahramanları”, tepkileri, duyarlılıkları ve gözardı edilenleriyle ilginç bir dönemden geçtiğimiz bir gerçek.  Sadece son 24 saatte yaşananları bir gözünüzün önüne getirin.

Mesela dünden beri adı üzerinde en çok konuşulan isimlerden biri Deniz Seki. Uyuşturucu ticareti yapmaktan suçlu bulunan ünlü şarkıcı yaklaşık 2,5 yıldır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevindeydi. Cezasını tamamlayan Deniz Seki dün tahliye oldu.

Seki’yi cezaevi kapısında çok sayıda hayranı ve basın mensubu karşıladı. Seki yaptığı kısa açıklamada “Sizi çok özledim. Çok zorlu bir yolculuktu.” dedi. Sonuçta, Deniz Seki uyuşturucu ticareti nedeniyle aldığı cezayı tamamlayıp özgürlüğüne kavuştu. Ve gündemin ilk sıralarına yerleşti.

Ama işlerine geri dönmek başlattıkları açlık grevini tutuklu olmalarına rağmen 90 gündür sürdüren eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için kimse bir şey yapmıyor.

“Pişman mıyım, değilim. Kendimi kuş gibi hissediyorum.” Bu sözlerin sahibi futbolcu Arda Turan. Turan, Milli Takımın dünya kupası elemelerinde Kosova ile oynayacağı karşılaşma öncesi dün gece uçakta gazeteci Bilal Meşe’ye küfredip fiziksel saldırıda bulunmuştu. Olayın yarattığı tepkiler üzerine Arda Turan, Milli takım kadrosundan çıkarıldı.

Hemen akabinde de ünlü futbolcu aldığı kararı açıkladı. Yani Milli Takım kariyerini sonlandırdığını duyurdu. Arda Turan, kararını bir basın toplantısıyla açıklamayı hedeflemişti ancak gazeteciler kendisini protesto ederek salonu terk etti.

Arda Turan’ın bir gazeteciye ya da daha doğru bir söyleyişle herhangi bir insana küfretmesi ve fiziksel saldırıda bulunmasını haklı gösterebilecek en ufak bir gerekçe olamaz.

Gazetecilerin kendi meslektaşlarına yönelik saldırıyı protesto etmeleri de yerinde bir hareket. Mesleki dayanışmanın güzel bir örneği…  Aralarında köşe yazarlarının da bulunduğu Cumhuriyet çalışanlarının 219 gündür tutuklu olduğunu hatırlıyoruz değil mi?

Ya Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde yaşananlara ne buyrulur?

Üniversite Rektörü Profesör Hüseyin Bağ, eşini İslami İlimler Enstitüsü’ne atamıştı. Atamanın sosyal medyaya yansımasıyla birlikte gelişen tepkiler üzerine Bağ’ın eşi istifa etmek zorunda kalmıştı… Ancak görünen o ki Pamukkale Üniversitesi ile ilgili gelişmeler bununla kalmayacak.

Bu olaylar gözümüzün önünde yaşanırken kafamızın karışmasından daha doğal ne olabilir ki?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın