Zor Zamanlarda Cilt Sağlığı için İpuçları

0

Kış döneminde nezle veya gribe yakalandığınızda sadece vücudunuz yorgun düşmüyor, cildinizde bu hastalıklardan olumsuz etkileniyor. İlaç tedavisi de cildin nemini kaybetmesine neden oluyor, cildin elastikiyetini sağlayan C vitaminin etkileri azalıyor.
Banyoda yumuşak bir kese sonrası içeriğinde yeşil çay, lavanta, papatya bulunduran ürünler kullanarak oluşan kuruluğu ve buna bağlı pul pul olan görünümü düzeltebilirsiniz.Bu dönemde alacağınız A, C, E ve B5 vitaminleri ile ayrıca destek ile daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz.
Kilo verdiğiniz dönemlerde az yağlı veya yağsız beslenme  ile vücut da oluşan yağ kaybı cilt de kuruma ve matlaşmaya sebep oluyor. Cildinizde oluşan bu hasarı gidermek için Omega 3 ve Omega 6 yağlarını  içeren besinleri daha çok tüketmeye dikkat edin, böylece cilt zarı güçlenerek cildiniz daha taze ve dinç görünmekle birlikte kırışıklar da azalıyor.
Günlük yaşantınızda ki her türlü stres sadece ruh halinize değil cildinize de zarar veriyor. Bu nedenle beynin salgıladığı adrenalin ve kortizol hormonları cildin koruma duvarını yıkarak elastikiyetini kaybetmesine neden oluyor. Bunun için yoga, düzenli nefes egzersizleri, yürüyüş  gibi rahatlatıcı egzersizler yapmak, içki ve sigaradan uzak durmak düzenli uyumak, stresi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın