David Eagleman : Incognito “Beynin Gizli Hayatı”

0

Tamamı bir türlü çözülemeyen beyin üzerine yazılan bir çok kitap var. David Eagleman, yazdığı kitapta “Bilinçli Ben”i anlatıyor. Aniden bir fikir aklımıza geldiğinde, sizce anlık mıdır, yoksa beynimiz bize bu bilgiyi ihtiyacımız olan tam o anda mı sunmuştur?
Aslında nörobilimci olan yazar, algı ve sinestezi üzerine çalışmalarda bulunmuş. Kitapları, New York Times’ın en çok satanlar listesine girmiş ve 27 dile çevrilmiştir.
İncognito adlı kitabında Eagleman, beyni çok odalı bir konağa benzetiyor ve ”bilincin” bu konağın ufak bir odası olduğunu anlatıyor. Beyin, öğrendiği ve deneyimlediği hareketleri programlayarak otomatik şekilde yapar. Tenisçileri düşünün, maç esnasında hızla gelen topa nasıl vuracağını düşünmez, yoksa topu kaçırır. Önceden öğrendiği programlanmış hareketler sayesinde otomatik olarak topa vurur.

beyin1

Algı kavramını da inceliyor ve beynin gördüğü ve duyduğu şeylerin senkronizasyonunu yaptığını söylüyor. Zaman algısını beynimiz üretiyor. El çırpma hareketini düşünün, ses ve görüntüyü aynı anda gibi hissederiz, oysa değil, ses görüntüden sonra algılanır.
“Bilinçli ben” nasıl davranır; çok istediğimiz bir yemeği yemek ya da yememek için fikir yürütürüz, “şimdi yerim, sonra spor yaparım nasılsa”. Aynısı, tatil planı yaparken, alışverişte de geçerli. Bunu gerçekten özgür irademizle mi söylüyoruz?
Kitapta Odysseus metaforunu kullanan Eagleman , şimdiki ve gelecekteki Odysseus arasındaki bir pazarlığı anlatıyor. Homeros’ta, evine dönmek isteyen Odysseus 10 yıllık yolculuğunda, Sirenlerin hem büyüleyen sesini duymak hem de şarkılarından kurtulma planı yapar. Bunun için kendini gemi direğine bağlatarak kulaklarına balmumu tıkattırır. Sirenlerin sesini dinlediğinde kendinde olmayacak, böylece gelecekteki kendisiyle baş edebilecektir.
Daha sonra toplumsal alanı inceliyor.Seçimlerin, hukuk siteminin ve sosyal hayatın dinamiklerine de bakarak “Suç işleyen kişi bundan sorumlu tutulabilir mi, özgür iradesiyle mi yapmıştır” sorularına bakıyor.
Bilinçli ben, buzdağının sadece görünen yüzü mü acaba ?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın