Çukur Büyüyor….

0

Çukur büyüyor,

Farkında mısınız çukur gittikçe derinleşiyor ve genişliyor.

Hani, çocukluğumuzda deniz kenarında çukurlar kazardık. Derinleştirmeye çalıştıkça bir taraftan genişlerdi. Bu çukur da ona benziyor.

Kazdıranlar “daha derin” dedikçe kenarlarından çöküyor ve genişliyor.

Kazanların da içinden çıkamayacağı kadar derinleşti. Onlar da yavaş yavaş farkına varıyorlar. Çünkü artık ışık göremez oldular çukurun içinde. Renkler soldu sadece gri ve siyah var. Kafalarını yukarıya yeni yeni kaldırmaya başladılar. Ve gökyüzü görünmez olmaya başladı. Bu kadar derin olacağını tahmin etmemişlerdi herhalde. Daha dün beraber kazma, kürek salladıkları arkadaşlarının çukurun derinliğinde ve karanlığında kaybolduğuna şahit oluyorlar. Belki de artık içini doldurmanın ve üstünü örtmenin mümkün olmadığını görmeye başladılar.

İzleyenler, alkışlayanlar ve sessiz kalanlar; onların durumu da vahim. Çünkü çukurun çapı artık çevresinden dolaşılamayacak kadar büyüdü. Alan daraldı. Geri adım atacak yer kalmadı.  Hareket edilmez oldu. En ufak hatada çukurun içindesin. Keşke kazılırken “durun yapmayın” deseydim diye hayıflanıyorlar. “Bu çukurun dolması mümkün değil beni de yutacak” diye endişe ediyor.

Kazdıranlar mı? Onlar yukarıdan seyrediyorlar. İstedikleri gibi olmazsa çukuru yarım bırakıp başka bir çukur kazmaya başlayacaklar. Yarım bıraktıkları çukura basıp dengeleri bozulacak belki ama dalgalar zamanla çukurun izini yok edecek ve varlığını unutturacak.

Çocukluğumuzdaki gibi. Ama o kadar basit değil. Canlar gidiyor, hayatlar soluyor, gelecekler kararıyor…

Biz sustukça ve gözümüzü kapattıkça  çukur büyümeye devam ediyor…

Hem de hepimizi yutacak kadar…

Bu yazı kentli erkek tarafından yazılmıştır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın