Çok Terliyorsanız Üzülmeyin, Çözüm Yolu Var

0

Aşırı terleme, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Havaların sıcak oluşu da eklenince sıkıntı yaratıyor.

Terin salgılanması, sinir sisteminin çalışması ile doğrudan ilgilidir. Toplumun %1’inin yaşadığı bu sorunun en önemli nedenleri; tiroid bezinin fazla çalışması, stres, insülin benzeri uyaran ilaçlar, hipoglisemi,menopoz, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, hormonlar, bazı kanser ilaçları ve şişmanlıktır.

En çok görülen terleme şekli, el içi ve ayak tabanlarında, koltuk altlarında, bazen de yüz ve kasıkta olandır.

Fazla terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için kokuya da neden olur. Terleme tedavisinden önce nedenlerinin iyice araştırılması gerekiyor.

terlemesorunu

Terleme sorununun çözümünde neler yapılabilir;

  • Terleyen bölgede kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanılır. Pudralar nemi alırken, antiseptik ilaçlar ile enfeksiyon yerleşmesi engellenebilir.
  • Beyaz renkli hafif pamuklu kıyafetler ve çoraplar giyilmesi önerilir.
  • İyontoforez yöntemi ile; bölgesel ve hafif-orta dereceli terlemesi olanlarda 1-3 aylık dönemli iyileşmeler sağlanabilir. Bu yöntem özellikle el,ayak ve koltuk altı bölgelerinde kullanılır.

İyontoforez işleminde, cilt yüzeyinden yumuşak bir elektrik akımı iletmek için su kullanılır. Elektrik akımı ile su içerisindeki mineral parçacıklarının etkileşerek cildin dış tabakasını kalınlaştırması sayesinde cilt yüzeyine ter çıkışını engellediğine inanılmaktadır. İşlem sırasında, hastalar 20 ila 40 dakika kadar ellerini ve ayaklarını suyla doldurulmuş bir tepsiye daldırarak oturur. Bu sırada cihazdan suya çok düşük yoğunlukta bir elektrik akımı uygulanır. Bu işlem, terleme istenilen düzeye düşürülene kadar, 5-10 gün boyunca iki günde bir tekrarlanır. İstenilen kuruluk elde edildikten sonra, haftada bir veya ayda bir bakım programına alınır. Terleme geri dönerse işlemin tekrarlanması gerekir.

  • Botoks tedavisi en etkili yöntemdir. Ter bezlerini çalıştıran sinirlerin etkisini azaltarak terlemeyi önler. Etkisi 10 – 12 aya kadar sürer.

Botoks işlemi 15-30 dakika kadar sürüyor. Anestezik kremler sürüldükten sonra 15 dakika etki etmesi beklenip, ince uçlu iğne ile terleyen bölgelere ilaç enjekte ediliyor. Her terden hem de kokusundan kurtaran bu yöntem kurtarıcı oluyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın