Çok Çalışmak Lazım Çok…

0

Öğrenci olmak her toplumda zor iştir değil mi? Çünkü, öğrencilerden hem ailenin hem okulun hem de sistemin beklentileri var. Özellikle de ülkemizde öğrenci olmak hayli sıkıntılı bir durum… Hedefine ulaşmak için milyonlara karşı gireceğin sınavlarda ipi göğüslemen beklenir… Bunun için de özel dersler ,etüdler, dersaneler okul ve aile desteği öğrencinin hizmetindedir.

Şu aralar Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimi sadece bir ebeveyn ya da turist gözüyle gözleme fırsatım var. “Amerikan sistemi çok kolay şeklindeki !” yaygın kanıya karşın gerçekler pek öyle görünmüyor. Lise ve üniversite çağındaki gençlerin nasıl yaşadığını görünce şaşırmadım desem yalan olur. Çünkü gerçekten çok çalışıyorlar.

cok calismak lazim1

Eğitim sistemi onları daha fazla okumaya ve araştırma yapmaya zorluyor. Gittiğim hemen her kitapçıda, kafede ya da kütüphanede karşılaştığım kesim hep gençlerdi. Özellikle de kütüphanelerdeki yoğunluk dikkatimi çekti. Aklıma bizim kütüphanelerin yalnızlığı geldi.

cok calismak lazim

Bir ara yolumuz Michigan Üniversitesi’nin bulunduğu Ann Arbour’a düştü. Kelimenin tam anlamıyla bir öğrenci kenti. Üniversite binalarında hafta sonu olmasına karşın  sıradan bir günkü kadar öğrenci vardı. Ve herkes bir şeylerle uğraşıyordu. Belli ki sistem içinde kalabilmek için gerçek anlamda yoğun bir beyin mesaisi şart. Ancak sistem de boş durmamış, gençlerin bilgiye rahat ulaşabilmesi için her türlü alt yapı planlamış. En çok ilgimi de üniversitede “onur ” öğrencilerinin çalışabilmesi için her türlü konforun düşünüldüğü özel alanlar çekti. Yeter ki çalışsınlar, öğrensinler ve üretsinler…

Tam da bu sırada Amerika Birleşik Devletleri Başkanının eşi Michelle Obama’nın üniversite eğitimini teşvik amacıyla yer aldığı bir video sosyal medyada yer aldı.  Obama, Jay Pharoah ile birlikte rap söyleyerek gençleri üniversiteye gitmeleri için cesaretlendiriyor. Obama’nın bu çabası çok ilgi çekmiş çünkü video iki gün içinde 3 milyon izleyiciye ulaşmış…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın