Çocukların Beslenmesini Takıntı Yapmayın, Ama…

0

Bir arkadaşım 3 yaşındaki oğlunun yemek yememesinden çok şikayetçi, bir diğeri çocuğunun ufak yaşta diyete girmesine üzülüyor.

Peki bunun bir ortası yok mu?

Çocuğu ergenlik yaşında bir anne olarak geçmiş tecrübelerimin çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Oğlum küçüklüğünden beri sağlıklı beslenmesine rağmen hala belirli şeyleri yemek istemiyor, “bir tadına baksan” lafı bile tartışma konusu olabiliyor.

Çocukların ufak yaşlarda doğru beslenmesi çok önemli, çünkü zekasını, gelişimini, boyunu,diyabet ve kanser riskini, yaşam süresini etkiliyor. Yeni tatları keşfederek değişik lezzetleri öğreniyorlar.

iştahsızçocuklar

Ayrıca özgüven duygusunun gelişiminde, ilerideki sosyal yaşamında, iktidar ve bağımsızlık duygularının gelişiminde beslenmenin önemli rolü var.

Çocuk yemediği için elinizde bir kaşıkla arkasında dolaşarak, ödül veya ceza olarak çikolatayı kullanarak, zorla yedirmeye çalışıp sonunda kusturarak çocuklarda sağlıksız yeme alışkanlığı yaratırsınız.

Çocuğunu iştahsız olan anneler kendini yetersiz görüyor. Bu sebeple duygusal sıkıntılar yaşıyor. Gelişim geriliği gibi bir sorunu olmayan çocuklar ihtiyacı kadar yer, sağlığı ile ilgili sorun olursa doktor kontrolü yapılır.

Ne kadar yediğinin değil, nasıl ve ne yediğinin önemini annelerin anlaması gerekiyor. Az bile yese mevsiminde tam tahıllar ve sebze-meyve tüketen bir çocuk sağlıklı olur.

sağlıklıçocuklar

Tam tersi durumda çocuğu obur olan anneler, sürekli onu kontrol altında tutmak zorundadır. İstediği bir şeyi yedirmemek, hatta önünden almak, abur cubur yerine sağlıklı besinler yedirmeye çalışmak da zordur. Diğer taraftan gizli gizli yemelerini de takip etmek gerekiyor. Bu tür çocukların aktivite yapmaya teşvik edilmesi mantıklıdır.

Etrafınıza şöyle bir bakın, benzer durumda tanıdığınız bir çok çocuk var. Çocuğunuzun sağlığı için orta yol her zaman bulunur. Yeter ki sinirleriniz sağlam olsun…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın