Çocuklarımızı Nasıl Yetiştirelim – 1

0

Anne ve babaların en çok istedikleri, kendi ayakları üzerinde durabilen, başarılı, öz güvenli, dürüst, mutlu, saygılı ve yaratıcı çocuklar yetiştirmektir. Düşündüğünüz, inandığınız her şey ve davranışlarınız çocuğunuzun yetişmesinde etkendir. Çocuğunuz, hayatınıza girdiği andan itibaren geri dönüş yoktur artık, ömür boyu sürecek bir yolculuğa çıkmış oluyorsunuz.Çocuğunuzu hayata hazırlamak da sizlerin görevi, gün gün biçimlendirmek onları, tek başlarına yürümeye hazır oluncaya kadar…
Size çocuklarınızı yetiştirmede faydalı olacak çeşitli yöntemler aktaracağız bu dizide;
• Bir not defteri olsun ailenizdeki tüm fertlerin, her gün içine kendinizi iyi hissettiren 5 şeyi yazın. Yazmasını bilmeyen küçük çocuğunuz varsa, resim ile ifade etsin hissettiklerini. Aklına bir şey gelmese bile, oynadığı oyunlar, okuldan geldiği arkadaşları ya da keyifle yediği bir yemek bile olur. Önemli olan hepinizin yaşadığı olumlu deneylere odaklanmak ve olumluyu bulan bir aile haline gelmeniz.

aile8
• Yapmayı sevdiğiniz şeylere zaman ayırın, arkadaşlıklarınızı, olmak istediğiniz kişiliği takdir edin. Kendinizi anlatan bir duvar afişi güzel olmaz mı? Karton, makas,yapışkan ve eski dergileri alın, hepiniz kendinizi anlatın bu afişlerle, üzerine yazılar yazın, isterseniz başarılarınıza ait bir ev ödevini, isterseniz hobilerinizi yapıştırın. Kendinizin beğendiğiniz yönlerini ifade edin.
• Çocuklar, davranış ve görgü açısından anne, baba ve kardeşlerine çok bağımlı oldukları için, öz güvenlerinin gelişmeye başladığı ilk mekan ailedir. Elinizi bir kağıda koyup şeklini çizin.Her bir eli alıp, sahibi hakkında neyi iyi yaptığı, sevdiğiniz özellikleri neler elin içine yazın. Özellikler arttıkça eklemeler yapın.
• Zihninize ektiğiniz tohumlar, sahip olduğunuz düşüncelerdir. Yani kendi kendinize yaptığınız konuşmalardır. “Türkçe dersim berbat”, “Arkadaşlarım benimle oynamak istemiyor”, “Beceriksizin tekiyim” gibi…Olumsuz tohumları olumluya çevirmeye çalışın, bunlar sizi gerileten düşüncelerdir.
• Çocuğunuzun öz saygısını geliştirmek için yapacaklarınızdan birisi de, herkesin baş rolü oynamasına izin vermektir. Her birinize on dakika süre verin, ister şarkı söyleyin, ister sihirbazlık yapın, ister şiir okuyun, isterseniz de masal anlatın. Sadece izleyin, gülün ve dinleyin, eleştirmeyin asla.
• Çocuklar yeni bir şey öğrendiğinde ve bunu kullanabildiğinde mutlu olurlar.Onların kendilerini övmesini destekleyin.
• Çocuğunuz futbol, basketbol,gitar, dans,piyano ya da bateri gibi bir faaliyete katılmaya karar verirse, deneme süresi koyun. Sporda on hafta, müzikte ise bir kaç ay olur bu süre genellikle.Yaptığı aktiviteden hoşlanmayıp bırakmak isteyebilir.Başladığı bir şeyi bitirmek iyi bir alışkanlıktır ve yeni beceriler kazandırıp korkularını yenmesini ve ileride kişisel motivasyonunun yüksek olmasını sağlar.Deneme süresi sonunda bırakmak isterse saygı gösterin, böyle bir faaliyete ilgisi yoksa da yüreklendirin katılması için.

çocuk1
• Planlama stratejilerinin öğretilmesi de önemli. Kişisel takvimi olmalı ve okulla ilgili özel tarihler, tatiller, teslim edilmesi gereken ödevlerin zamanı gibi konuları takvimine yazması, planlaması ve hedeflemesine rehberlik edin, ömür boyu ona büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın