Çocuklarımıza Bu Değerleri Kazandırmak Gerekiyor…

0

Hayatta en değerli varlığınız nedir diye sorsalar “çocuklarım” dersiniz değil mi? Bu kadar değerli olan çocuklarınıza onları gerçek anlamda insan yapacak değerleri aşılamanız çok önemli. Araştırmalar, çocukların iyiye ve adalet duygusuna eğilimli olduğunu gösteriyor.

Adalet duygusu; haksız olduğunu veya yenilgiyi kabullenmek, öfkesini kontrol etmek ile başlıyor. Gerektiğinde iltifat etmek, başkalarının başarılarına sevinmek, bel altı vurmamak gibi ahlaki kurallar erken yaşlarda öğreniliyor. Çocuğun özgüven duygusu geliştikçe ailesine ve çevresindeki insanlara karşı adil ve şefkatli davranışları artıyor. Saldırgan davranış içine girmeye gerek kalmadan grup içinde kabul görüyor.

Dürüstlük; tüm hayatı boyunca ona fayda sağlayacak. Çocuklar genellikle cezalandırılmaktan korkunca ya da kendilerine faydası olduğunu düşünerek gerçekleri gizleyebilir. Aileler çocuk gerçeği söylediğinde, “dünyanın sonu gelmiş gibi” tavır takınmadan dinlemeli ve küçük hataları büyütmemeli. Davranışlarınız ona örnek olmalı, sizin de hata yapabileceğinizi ve düzeltmeye çalıştığınızı anlatmalısınız.

Sorumluluk duygusu çok küçük yaşlarda veriliyor. Çocukların yaptıklarının sonuçlarından ders çıkarabilmesi için hatalarını “suç” olarak görmemelisiniz. Hatayı kabul edebilmesi için, yanlış yapmaya hakkı olduğunu bilmesi, bunu deneyimlemesi de gerekir.

Vicdan duygusu  insanda doğuştan var ve  anne ve babanın sevgi ve güven vermesi ile pekişiyor. Ailesinden şefkat, yardımseverlik, anlayış gören çocuk bunu yansıtıyor.Çocuğunuz  arkadaşına zarar verdiğinde ya da onlara karşı davranışlarında  haksızsa “sen onun yerinde olsaydın ne hissederdin?” sorusunu yöneltin. Kurallarınız açık ve net olsun. Duygularını ifade etmesinde yardımcı olun, duygularını anladığınızı bilmeli. Duygularıyla ilgili sözcükler kullanarak onu anlamaya çalıştığınızı ortaya koyun. “Çok üzgün gözüküyorsun, bir şey mi oldu?” gibi cümleler kurun.

Dayanışma, paylaşma gibi davranışları aileden gördüğü empati ile gelişiyor. Yemeği olmayan arkadaşıyla sandviçini paylaşmayı, zor durumda ise ona yardımcı olmayı öğrenebilmesi için kendi yeteneklerine güvenmesi, arkadaşlarıyla beraberken kendisini rahat hissetmesi gerekiyor. Çocuk başkalarını da düşünerek yaşamanın doğru yöntem olduğunu öğreniyor.

Çocuk büyütmek, sadece onun  fiziksel olarak sağlıklı gelişimini sağlamakla bitmiyor. Aynı zamanda  adil, dürüst, şefkatli, sorumluluk sahibi vicdan duygusu gelişmiş birey olarak gelişmesine de destek olmak zorundayız…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın