Çocukları Sanal Dünyada Nasıl Koruyabiliriz?

0

Ufacık bebeklerin elinde bile akıllı telefon ve tabletlerin olduğu bu çağda onları koruyacak önlemleri almalıyız. İnternet aleminin bombardımanında tehlikeye en açık olanlar elbette çocuklar, bizlere düşen de onları mahrum etmeden kontrolu sağlamak oluyor.

Gençlerin eğitiminde, becerilerinin ve algılarının gelişmesinde önemli yeri olan internetin denetimsiz kalmaması gerekiyor.

Günümüz çocuklarının dikkat süresi, 8 dakikaya inmiş, izledikleri bir videoya en fazla 3 dakika zaman ayırıyorlar.

Uzmanlar çocukların sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki bağı 9 yaşından itibaren kurabildiğini söylüyor. Sanal dünyadan birisi ile tanışma isteği duyuyorlar, daha erken  yaşlarda bu dünyayı anlamaları zor.

Ailelerin yaklaşımı da önemli, çocuklarımızla ilgili bize eğlenceli gelen birçok paylaşım yapıyoruz. Bunu yaparak sanal alemin tehditlerine açtığımızın ne kadar farkındayız? Paylaşım yapmadan önce bir kez daha düşünün !

Çocukları internete çeken gerçek hayatta gördükleri şeyler; bir şekilde saklambaç oynuyorlar. Kimliklerini, adlarını, yaşlarını hatta cinsiyetlerini değiştirerek farklı konumları keşfetmeye çalışıyorlar.

İlginç bir yorum da ilgimizi çekti. Anne baba olma yaşı yükseldikçe çocukların büyükanne ve büyükbabaları arasındaki yaş farkı da büyüdü. Çocukların da iletişim kurma şansı “internet” haline geldi.

Çocuklar 0-3 yaş arası internetten uzak tutulmalı, bu yaştan itibaren ekran ile ilişkisinin sınırlarını çizmek şart. Sonrasında yaşına ve gelişimine göre artan süreler verilmesi ve denetimli kullandırılması öneriliyor.

Bilgisayarı ortak ve denetlenmesi mümkün bir alanda tutun. Gerekli engellemeleri ayarlayın. Kişisel bilgilerini paylaşmamasını tembihleyin. İnternet üzerinden yapacağı harcamalar hakkında bilgi verin. Erişim ile mesajlarını kontrol edin. Zaman sınırını muhakkak belirleyin, koşullara uymazsa yaptırımlarınızı baştan konuşun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın