Çocukları Korumak Zorundayız!

0

Bir ülkenin en hassas noktası çocuklarıdır diye düşünenlerdenim. Siz değil misiniz? En iyisi ile besleyelim, hastalıklardan koruyalım, en iyi geleceği sağlayalım, onlar mutlu olsun diye tüm çabamız. Çocuklara karşı yapılan her türlü kötü muamele, cinsel istismar türünden eylemler de en ağır cezayla yargılansın isteriz değil mi?

cocuk istismarı

O halde dün gece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde neler yaşandığını da bilmek zorundayız.

“Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’na geçici madde eklenmesi amacıyla AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verildi. AK Parti milletvekillerince kabul edilen önergeyle; cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda CMK’deki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmişse cezanın infazının ertelenmesine karar verilecek.”

Bu satırları Hürriyet gazetesinin ilgili haberinden aldım.  Önerge, dün gece Meclis’te görüşüldü. Ve muhalefetin karşı çıkmalarına karşı ilk oylamada kabul edildi. Muhalefetin açık oylama talebi üzerine 184 oyu bulamayan önerge Salı günü tekrar Meclis gündemine gelecek.

çocuktacizi

Ne diyor bu önerge? Önerge,16 Kasım 2016’ya kadar 18 yaş altındaki çocukla ilişkiye giren ve yaş sınırı yüzünden nikah yapamamış olanların resmi nikah kıymaları halinde cezaevinden salıvermelerini öngörüyor. Yani cinsel istismara uğrayan çocuk ailenin ve çevrenin baskısıyla “evlenecek” ve bu istismar sonucu gerçekleşen “evliliklerden” doğan çocukların mağduriyeti giderilecek… İstismarcı özgürlüğüne kavuşacak. Yani tecavüze ya da önergede yazıldığı haliyle cinsel istismara uğrayan çocuk ömür boyu bu acıyla yaşamak zorunda bırakılacak.

Benim aklım, vicdanım bu önergeyi kabul etmiyor. Böyle bir önergeyi kabul eden vekiller arasında annelerin babaların olmasını ise anlamam mümkün değil.  Yaşamda kimi anlar vardır ki, tavır koymak, ses çıkarmak zorundasınızdır. İşte bu da anlardan biri ve sesimizin daha yüksek çıkması gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımız için! Tecavüz meşrulaştırılamaz! Çocuk istismarı insanlık suçudur!

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın