Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

0

Yaz tatilinin sonlarına yaklaşırken hemen her evde çocukların bilgisayar kullanımı ile ilgili tartışmalar yaşanıyor. Anne babalar çocukların dışarıda yaşıtlarıyla zaman geçirmesini isterken, küçük bireyler bilgisayar oyunlarında seviye atlamaya uğraşıyor.
Ebeveynler bilgisayar bağımlılığına, salgın hastalık muamelesi yapma noktasına ulaştı. Çok da haksız sayılmazlar, çünkü ülkemizde sanal dünyaya adım atma yaşı hayli küçüldü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nın sonuçlarına göre, Türkiye’de bilgisayar kullanma yaşı ortalama 8 oldu. Yani çocuk bahçeleri, yerini çoktan bilgisayar oyunlarına bırakmış bile. Ve 6 – 15 yaş grubundaki çocukların yüzde 24’ü kendi kullanımına ait bilgisayara sahip.

shutterstock_35855857
Cep telefonu kullanma yaşı da tartışmalı bir konu. Ülkemizde cep telefonu kullanma yaşı 10’a inmiş durumda. 6 – 15 yaş grubundaki çocukların yüzde 13’ünün kendi cep telefonu var.
Cep telefonu kullanımında sıkıntı yaşayan sadece biz değiliz. İngiltere de aynı dertten mustarip. İngiltere’de yapılan bir araştırma, çocukların cep telefonu kullanım oranının her geçen gün arttığını gösteriyor. Her 10 çocuktan bir tanesi henüz 5 yaşındayken cep telefonuna sahip oluyor. Pek çok ilginç sonucun ortaya çıktığı araştırmaya göre, çocuklar ortalama 11 yaşında kendi cep telefonlarına sahip oluyor.
Yani aslında çocukların teknoloji ile bu kadar sıkı ilişkide olması sadece Türkiye’nin sorunu değil. Uzmanlara sorarsanız, onlar çocukların cep telefonu ve bilgisayar ile bu kadar iç içe yaşamasına karşı çıkıyor. Öte yandan artık okullardaki eğitimin bile çağa uyum sağlamak adına bilgisayar kullanımına yönlendirmesi kafaları karıştırıyor.

shutterstock_51831097
Sonunda herkes topu ebeveynlere atıyor. Ders notlarının, bilginin, iletişimin neredeyse kaynağı haline gelen dijital dünyanın olası tehlikelerine karşı anne babaların bekçilik yapması bekleniyor. Çevrenizde kaç anne baba, çocuklarıyla bilgisayarda geçirilecek zaman konusunda pazarlık yapıyor farkında mısınız? Ya da ödül-ceza mekanizmasının geçerli olduğu kaç ailede bilgisayar kullanımı tehdit veya armağan olarak sunuluyor?
Aileler çocuklarını sanal dünyadan korumaya çalışırken, bilim dünyası da bilgisayar ve cep telefonu kullanımının sağlık üzerindeki etkilerini araştırıyor. Dikkat eksikliği, içe kapanıklık, elektromanyetik dalgaların çocuk beyninde yarattığı tahribatlarla ilgili yaşanan endişe de cabası…
Doğru ne oluğunu şu an için kimse bilemiyor. Bu yeni bir dünya ve yaşayarak öğreneceğiz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın