Çocuklarda Takıntılı Davranışlar

0

Takıntılı (Obsesif) çocukların nasıl davranışlar gösterdiğini biliyor musunuz? Aşırı kontrol etme – ödevlerini, eşyalarının ya da oyuncaklarının yerinde olup olmadığını, belirli bir düzende eşyalarını yerleştirme ve yerleri değiştiğinde tepki göstermek, yaptığı bir oyunu ya da aktiviteyi aynı sayıda yapma ve tekrarlama, sürekli ellerini yıkama,çok fazla kıyafet değiştirme bu sorunu gösteren davranışlardır.
Belirli bir eşya ya da oyuncağa bağlanmak, evinden başka yerde tuvalete gitmemek, kendi yatağının dışında uyuyamamak gibi davranışlar da ailelerin bunu düşünmesine neden oluyor. Çocuklarda, erken dönemlerde rutinlerine bağlılık gösteren davranışlar görülebilir.
Belirsizlik, çocuklarda kaygıya neden olur. Çocuk, zamanla kaygılarıyla başa çıkmayı öğrenir ve ailelere düşen de bunları görmezden gelerek kaybolmasına yardımcı olmaktır. Ancak, daha sonraki yaşlarda ortaya çıkan bu tür davranışlar, çocukların sosyal ve akademik hayatlarında problem yaratmaya başlar. Obsesif Kompulsif Bozukluklar, genellikle 15 yaşından önce başlar, 7-12 yaş arasında daha çok görülür.
Ailenin kalıtımsal alt yapısı rahatsızlığın başlamasında etkendir.Bir de bu rahatsızlığa sahip bir kişi tarafından yetiştiriliyorsa, çocuk onu rol model olarak kabul edebilir.Stres toleransı azalan çocuklar, travmatik bir olayla karşılaşırsa takıntılı davranışlar baş gösterebilir.
OKB, çocuklukta erkeklerde kızlara göre daha fazla görülürken, ergenlik döneminde oranlar birbirine yaklaşmıştır.
Aile ve öğretmenlere düşen yaklaşımlar; mümkün olduğunca müdahale etmeden olumlu davranışları pekiştirmektir. Çocuğu suçlamadan kaçınmak, sürekli yapmamasını söylemek, yaptırımlar uygulamak yanlış harekettir. Çocuğun kaygısını azaltarak yardımcı olmaya çalışmak doğru olur.
Bu takıntılar çocuğun hayatını olumsuz etkiler ve çevrenin de dikkatini çekerse yardım alma konusu gündeme gelir. Hem medikal hem de psikoterapik yardım alınması iyileşme sürecini hızlandırır.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.