Çocuklarda Sorumluluk Gelişimi

1

Çocuklar dünyaya sorumluluk bilincine sahip olarak gelmezler, küçüklüklerinden başlayarak ailelerinin yardımıyla öğrenirler. İlk eğitim kaynağı ailedir, anne babanın duyarlılık seviyesi çocuklarda rol modeli olur. Çocuğun ilk doğduğunda anne ve babasına olan bağımlılığı, 2-2,5 yaşlarında birey olmaya başlamasıyla devam eder. Çocuk bu dönemde her şeyi kendisi yapmak ister,bu dönemde sizlere düşen bu yolculuğunda onun özelliklerini tanımak, öz güven ve sorumluluk duygusunun gelişmesi için ona fırsat vermektir. Böylece, denemekten korkmaz ve başarıya ulaşır.
Sorumluluğu, diğerlerinin haklarına saygılı olmayı, işbirliğini, ve yaptıklarının sonucuna katlanmayı öğrenmeyi destekleyici olmak gerekir.

Eğer, sorumluluklarını yerine getirmede sıkıntılar yaşıyorsa, kontrol etmek gerekir. Nasihat vermek yerine, neden yapmadığını araştırmak sizin göreviniz. Okula ödevini götürmeyi unuttuğunda, arkasından ödevi yetiştirmek değildir marifet. Çantasını yerleştirmek sizin değil onun sorumluluğudur.
Çocuklara vereceğiniz basit görevler, sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Odasını toplamak, yatağını ve pijamalarını toplamak, masayı kurmaya yardımcı olmak, evcil hayvanına bakmak, ödevlerini tamamlamak gibi.
çocuk4
Evde kuralların koyulması ve takibi, anne babanın istikrarlı oluşu, çocuğun çabalarının takdir edilmesi, ailedeki sevgi ve sıcaklık, çocuğa ayrılan kaliteli zaman da sorumluluğun gelişmesinde etkilidir.
Sorumluluklar, cinsiyete göre verilebildiği gibi, kız-erkek ayırımı yapmaksızın farklı sorumluluklar üstlenmelerini sağlamak ideal olandır.Böylece, “kızlar ya da erkekler şunu yapamaz” gibi ön yargılar oluşmaz.
Okullarda da yaş düzeyine uygun çalışmalar yapılarak, ana sınıflarından başlayarak ilköğretimde de aile ile beraber bilinçlendirmek gereklidir.
Hangi yaşta ne tür sorumluluklar verilebilir;
• 4-5 yaş; masa kurma,odasındaki oyuncaklarını toplama,el-yüz yıkama,yemeğini yeme,
• 6 yaş;yukarıdakilere ilaveten tek başına giyinebilme,
• 7 yaş;çantasını hazırlama, dişlerini fırçalama, ödevlerini yapma, evcil hayvanına bakabilme,
• 8 yaş; odasını düzenleme,çantasını düzgün hazırlama,öz bakımını yapma,dersleriyle ilgili sorumluluklarını yerine getirme,
çocuk7
• 9 yaş; dolaplarını düzenli tutma,masayı hazırlama,derslerini düzenli yapma,kardeşiyle ilgilenebilme,
• 10 yaş; marketten alışveriş yapabilme,kendi katılması gereken etkinlikleri takip edebilme, para biriktirebilme, belirli görevleri hatırlatmadan yerine getirmeyi başarma.

Lütfen Paylaşın...

1 Yorum

  1. Siz saniyorum bir ergen odasi hakkin da fikir sahibi degilsiniz…Temizlikv de sorumluluklar da gel- gitleri olanlardan……

Yorum Yapın