Çocuklarda Savunma Mekanizmaları

0

Çocukların üzerinde aşırı baskı ya da kollama sonucu narsistlik oluşumu görülüyor. Anne babanın aşırı korumacı tutumları da çocuğun öz güvenini ve sorumluluk bilincini olumsuz etkiliyor Çocukluk dönemlerinizi hatırlayın, zor durumda kaldığınızda ne tür savunma yöntemleriniz vardı? İnkar etme, bastırma, boyun eğme,içe kapanma, yön değiştirme,mantığa dayandırma, neden bulmaya çalışma gibi.
Çevreye uyum gösterme sürecinde çocuklar savunma mekanizmasına fazla yüklenirse problemler başlar.Onları doğru yönlendirme ve tepkilerinin sağlıklı olması için iletişimin türü çok önemli.
Savunma mekanizmalarının kullanılmasının nedeni, aslında içine düşülen zor durumdan kurtulmaya çalışmaktır.Psikolojik açıdan normal bir davranıştır ve duruma gerçekçi çözümler bulunana kadar olumlu adlandırılır.
Ancak, sosyal çevreye uyum aşamasında fazlaca kullanılırsa, adı “kaçma” olur ve çocuğun gelişiminde problemler yaratır.Çocuk yaşadığı, utanç, suçluluk, üzüntü,aşağılanma gibi duygularla baş edebilmek için de savunma mekanizmalarını otomatik olarak kurar.
O nedenle, çocukla iletişimin şekli önem kazanıyor.Savunucu iletişimde; yargılayıcı, denetleyici, aldırmaz ve üstünlük taslayan tutumlar olumsuzluğa neden olur. Duygusal yakınlık gösteren, empatik, sorunu tanımlamaya yönelik ve eşitlik belirten tutumlar, açık iletişimdir.
Çocuklarınızın sağlıklı, kendine güvenli olabilmesi sizlerin elinde. Çocuklarınıza hem sorgulamayı hem de otoriteyi kabul etmeyi öğretirseniz, uçlarda kişilik oluşumunu engelleyebilirsiniz.Uç noktalar; bir tarafta sürekli ailesini memnun etmeye çalışan, sürekli onay bekleyen bir çocuk, diğer tarafta da isyankar çocuktur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın