Çocuklara Para Kullanmayı Öğretmenin Yolları

0

Anne babaların temel görevi, çocuklarını yaşama hazırlamaktır. Para kullanımı, tasarruf bilinci ve planlı yaşama da bu hayata hazırlama görevinin önemli parçalarından.
Amerikalı yazar Erica Sandberg “Expecting Money” isimli kitabında her yaş için para kullanımı konusunda verilecek eğitimi sıralamış.Önerileri işe yarayabilir.
Üç yaş için eğitim beklemeyi öğrenmekten geçiyor. Bu yaş çocuğuna isteklerinin hemen yerine getirilemeyeceğini, sabırlı olmayı öğretmek gerekiyor. Bunun için ona bir kurabiye vereceğinizi ama 10 dakika daha beklerse, kurabiye sayısını ikiye çıkaracağınızı söyleyin. Amacınız çocuğu sabırlı olarak daha fazla kazanabileceği bilgisini vermek…
para
Dört yaş çocuğu sayı saymaya başlamalı. Henüz para kavramının farkında olmayan bu yaş grubuna sayı saymayı ve en basit düzeyde toplama işlemi yapmayı öğretebilirsiniz. Bunu madeni paraları sayma oyunu oynayarak gerçekleştirebilirsiniz.
Beş yaş, ne yazık ki para harcama isteğine “hayır “ deme dönemidir. Anaokulu döneminde arkadaşlarının oyuncaklarının aynısına sahip olmak isteyen çocuklara, seçim yapmayı öğretmelisiniz. Alışveriş yaparken çok istediği oyuncakların hepsini alamayacağınızı ve bir tanesini tercih etmesini söyleyin.
Harçlık dönemi, altı yaş civarında başlayabilir. Yani canının istediği şeyleri alması için harçlığının biriktirmesi gerektiğini kavraması lazım. Haftalık olarak verilecek harçlığın miktarı abartılı olmamalı. Çocuğunuz bir şey istediğinde, bunun kaç lira olduğunu ve nasıl bu parayı biriktireceğini planlaması gerekiyor.
para1
Çocuğunuz yedi yaşına geldiğinde, onunla gelecekte nasıl bir meslek seçmek istediğini konuşmaya başlayın. Sizin para kazanmak için çalıştığınızı anlatın. İnsanları yaşamak için para kazanmaları gerektiğini, ama doğru meslek seçimi yapıldığında, bunun aynı zamanda eğlenceli olduğunu hissettirin.
Sekiz yaşına gelen bir çocuk artık evin giderleri konusunda bilgi sahibi olabilir. Toplama çıkarma işlemlerini yapacak yaşta olduğundan, kazancınızla, harcamalar arasındaki ilişkiyi somut olarak görebilir.
Dokuz yaş ise banka hesabı ile tanışma dönemi olabilir. Onun adına hesap açtırdığınızı, para biriktirdikçe hesabına sizin de katkı yapacağınızı söyleyin. Böylece birikim yapmayı ve sahip olmayı anlamaya başlar.
para2
Kredi kartları hakkında bilgi verme çağı on yaştır. Bu yaşa gelen çocuğunuza kredi kartlarının sonsuz bir kaynak olmadığını, geri ödemelerinizi zamanında yapmadığınızda faiz ödediğinizi anlatın. Kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılması gerektiğini kavramasını sağlayın.
Çocuğunuz on bir yaşına geldiğinde, çevresinden ne giymesi, nasıl görünmesi konusunda tam bir bombardıman altındadır. İşte bu dönemde sizin göreviniz, çocuğunuzun ayaklarını yere basmasına yardımcı olmaktır. Markaların reklam yapmak için ne kadar bütçe ayırdıklarını, bu reklamlarda tüketicinin hangi zaaflarını kullandıklarını örnekleriyle anlatmaya çalışın. Marka bağımlısı olma tuzağından koruyun.
12 yaşında çocuğunuz artık ergenlik dönemine girmiştir. Kararlarını kendi başlarına vermekte ısrar edecekleri çağdadır. Yani, alışverişin ince noktalarını anlatma zamanı gelmiştir. Hangi ihtiyaçlar için uygun fiyata yönelmesi gerektiği, kaliteli şeyleri ne zaman almasının doğru olduğu ve bir malın kalitesini nasıl anlaşılacağını öğretmelisiniz. Bunun için birlikte alışverişe gidin. Fiyatın satın almada, tek ve belirleyici kıstas olmadığını ifade edin.
Çocuğunuz 13 yaşına geldiğinde ekonomideki farklı kavramlarla, enflasyon, faiz, hisse senedi ve borsa ile ilgili sohbet edin.
14 yaş, çocuğunuz için çalışma yaşamı ile tanışmanın zamanıdır. Çünkü bu yaşa gelen gençler arkadaşlarıyla birlikte olmaktan ve daha fazla para harcamaktan hoşlanırlar. Sınırlı harçlıklarıyla, bu isteklerini hayata geçiremeyecekleri için, ufak çapta işlerle para kazanmaları için cesaretlendirin. Çocuk bakmak, alışverişe yardım etmek gibi işlerle kaynaklarını artırsın. Böylece para ile emek arasındaki ilişkiyi somut olarak görebilir.
para3

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın