Çocuklar Evin Tuzu Biberi. Ya Kavgaları ?

0

Kardeşinizin olması güzel bir duygudur, anne ve babanın hayatta onlara vereceği en güzel hediyedir ayrıca…Bunu tek çocuklu ama kendi kardeşi olan bir anne olarak söylüyorum. Kardeşimle, hem ayrılmaz bir ikili hem de kedi köpek misali geçinirdik.Gerektiğinde birbirimizi korur, suçlarımızı örtmeye çalışırdık. Yaşlar büyüdükçe, zaman geçtikçe ilişkiler farklılaşsa da kırmızı telefon hattının diğer ucunda arayacağım ilk kişidir benim için.
Kardeş ilişkilerinde çatışmalar doğaldır. Kıskançlık, çok yaşanan sorunlardan birisidir ve yapıcı bir yöne çevrilebilmesi için, duygularının anlaşıldığını ve kabul gördüğünü hissettirmek gerekir.
Özellikle tek çocuk iken kardeş geliyorsa, çocuğun tüm düzeni değişir. Anneyi paylaşma duygusu huzursuzluk yaratır. Annesinin kendisine olan ilgisinin ve sevgisini azalacağını düşünerek, kaygı hissedecektir.Okula gidiyorsa, dönüşte annesiyle vakit geçirebileceğini bilmelidir ki gözü arkada kalmasın.

çocuk12

Anne baba olarak neler yapmalı;
• Taraf tutmamalısınız hiç bir zaman, yoksa küçükler kendilerini savunmaya ve hayatla başa çıkmayı zor öğrenirler.
• Sorunlar çok sık yaşanıyorsa, rekabetten çok işbirliğine yöneltmelisiniz. Ortak oyunlar yararlı olabilir.
• Çocuklarınızın kavgasına gerekmedikçe karışmayın,olayın dışında durursanız anlaşabildiklerini göreceksiniz.
• Şikayete izin vermeyin, birbirlerini suçlamalarının yanlış tutum olduğunu öğretin.
• Eğer büyük bir kavga varsa, ayrı ayrı dinleyip sakinleştirin. Çözümü sonrasında kendileri bulsun.
• Ceza yerine yaptırım uygulayabilirsiniz.Yani, yapacağı davranışın sonuçlarının ne olacağını önceden bilirse ona göre davranacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın