Çocuk Yetiştirme Serüveninde Teknolojik Boyut

0

Çocuk sahibi olan kadınlar bir araya geldiklerinde sohbetin ana teması çocuklardır. Deneyimli anneler, daha küçük çocuğu olanlara kendi tecrübelerini aktarır. Tabii bu aktarım sırasında, hafif bir “bilmiş” havası hissedilir, ama önemsenmez. Çünkü çocuk büyütürken her türlü bilgi kırıntısına derin bir açlıkla saldırılır.
Diğer annelerin anlattığı her türlü olumsuz durum, kendi çocuğunuzu kapsayan bir senaryoya dönüşür. Yaşıt çocukların eğitimi ile ilgili gelişmeler yakından takip edilir, çünkü ebeveynler “aman bir şey atlamayalım.” telaşı yaşar.
Ancak bu noktada gözardı edilen bir durum var. Artık her şey inanılmaz bir hızla değişiyor. Sadece son 10 yıla dönüp baktığınızda neden bahsettiğimizi anlarsınız.

kız

Çocuk yetiştirme süreci de bu değişimden kendi payına düşeni alıyor. Mesela;
Çok değil, 5-6 yıl önce,çocukları dışarıda oyun oynamaktan vazgeçirip eve sokuncaya kadar canımız çıkardı.
Şimdi ise,önce televizyon sonraları da bilgisayar ekranından koparıp,dışarıya çıkartabilme savaşı veriyoruz.
Eskiden anne babalar, çocukların nazarında her şeyi bilen insanlardı. Ancak günümüzde, yetişkinlerin teknolojideki yeniliklere ayak uydurma çabaları çocukları çok eğlendiriyor. Kesin bilgi.
Evde sofrada herhangi bir konu üzerinde yaşanan tartışmalara son vermenin yöntemi ansiklopedi ya da kaynak kitaplara bakmaktı ve zaman alırdı. Şimdi tartışmaların tek çözümü ve hakemi “google”.

shutterstock_144722359

Bir kaç yıl öncesine kadar,hamilelik,doğum,bebek bakımı,çocuk eğitimi için kaynak aradığınızda ulaşabilecekleriniz üç beş kitap,anneniz,kayınvalideniz, annelikte sizden daha kıdemli arkadaşlarınız olurdu.
Şimdi, bilgisayara bile ihtiyaç kalmadı gibi.Bir akıllı telefonla ebeveynliğin her aşaması hakkında en ince detayı öğrenebileceğiniz bloglara erişebiliyorsunuz. Hem de her an…
Çocukların gelişim sürecini görüntüleyebilmek için az mı uğraştık. Fotoğraf makineleri ardından her yıl yeni bir özellik eklenen kameralarla debelendik durduk. Her işi yapabilen cep telefonları bu noktada da imdada yetişti.
Sorun çözme yöntemleri de değişti. Eskiden bir sorun yaşandığında ,aile meclisi çocukları karşılarına çekip konuşurdu. Sorun tüm detaylarıyla ortaya konur,sonra da mümkün olan en uzun ve karmaşık cümlelerle nutuk çekilirdi. Çocuk ise, eve yarım saat geç kalmanın, iyi bir evlat olmakla ilişkisini çözmeye çalışırdı.

shutterstock_110555591

Şimdi hem ebeveynler hem de çocuklar teknoloji üzerinden sözcük israfına da kaçmadan iletişim kuruyor. Kısa ve öz! Kendi adıma kısa mesaj,e posta konularında büyük aşama kaydettiğimi düşünüyorum. Ama, Snapchat ve Instagram üzerinde daha bir süre çalışmak gerekiyor.
Çocukların müzik dinlemesi,okuması konusundaki harcamalar üzerinde ailelerin kontrolünün kaybolması,bu değişim sürecinin olumsuz etkilerinden. Sadece ay sonunda fatura elinize geçtiğinde bazı şeylerin farkına varıyorsunuz. Halbuki eskiden çocuklarla birlikte cd, dergi,kitap alışverişi yapılırdı,sınırlama koymak daha kolaydı…
Eğitim ile ilgili olarak da sıkıntılar var. Çocukların ödevi genellikle defterlerinde yazılı olurdu. Şimdi sadece ödevin ne olduğunu anlamak için bile sanal aleme hakim olmanız gerekiyor.
“Ders çalışıyorum” bahanesiyle odasına kapanan çocuğu,bilgisayar karşısında bir şeyler izlerken gördüğünüzde, tepki vermeden önce bir nefes alın. Belki okulun, sisteme yüklediği dersi izliyordur…
Yine çocuğunuzun odasından neşeli bir sohbetin sesini duyuyorsanız da endişelenmeyin. Birbirlerinin evine sanal yoldan konuk oluyorlar. Hiç olmazsa ortalık dağılmıyor…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın