Çocuk Sahibi Olmak Her Şeyin Sonu mu?

0

Çocuk sahibi olmak yaşamı kökten değiştiriyor. Anne olarak bu değişimi belki daha sert yaşıyoruz. Fiziksel farklılaşma (7-8 kilonun aramızda lafı olmaz), uyku düzeninin değişmesi ( 5-6 saatlik bir uyku neyimize yetmiyor), evde bebek ya da çocukla geçirilen saatler( bazen içe dönmek iyidir), değişen dengelerde ortayı bulmak (çocukla birlikte eşin kendini dışlanmış olmasını engellemek), yeni bir çevreye uyum sağlama (bebek gezdirirken ya da oyun bahçesinde tanıştığın annelerle hiç bir benzerliğinin olmadığını anlamak), kendini yetersiz hissetme hali… (hani kariyer de yaparım çocukta diyordu şarkı?)
Ama her şey bu kadar karanlık mı? Eğer öyleyse neden çocuk sahibi olmakta bu denli ısrarlıyız? Haydi, bir de resmin parlak yanına bakalım! Yaşamı kolaylaştıran, renklendiren birçok şey de var.
İtiraf edin, bakıcılara çok şey borçluyuz. İster aynı çatı altında yaşayalım, isterse günün belli bir zamanında yanımızda olsun. Onlarsız bir hayat düşünülemez. Bırakın sosyalleşmek için dışarı çıkma lüksünü, hastalandığınızda bir tas çorbayı hazırlayan kim? Hem çocuğunuz da güvenli ellerde. Siz iyileşmeye bakın!
Kendinizi yetersiz, işe yaramaz, deneyimsiz hissettiğinizde sizinle aynı şeyleri yaşayan ebeveynlerin var olduğunu bilmek insanı rahatlatır. Hele bir de kendisiyle dalga geçebilen birileriyle tanışma şansınız varsa, güvendesiniz demektir.
Gençliğinizde kendi anne babanızla aynı esprilere güler miydiniz? Ya da sizin sevdiğiniz müzikler onlara çok mu gürültülü gelirdi? Bir şeylerin değişme zamanı geldi de geçiyor. Biraz zorlayın kendinizi, Justin Bieber’ı sevin demiyorum ama, Taylor Swift, Adele, veya Bruno Mars o kadar da kötü değil. Hiç olmazsa çocuğunuzla aynı şarkıları söylersiniz. Çizgi filmlerde de prenses masalları ya da “Buz Devri” gayet dinlendirici. Hem bu çağın sloganı “ anı yaşayın” değil mi?
Okul sizin anılarınızda iyi bir yere sahip olmayabilir. Ama inanın ki ebeveyn olduktan sonra, okul sizin mabediniz olacak. Düşünsenize, sizin yediremediğiniz yemekler sırf arkadaşı seviyor diye ziyafete dönüşecek, sticker kazanma uğruna “eline sağlık, teşekkür ederim, lütfen, iyi geceler” gibi hoş sözleri duyacaksınız. Diş temizliği, uyku düzenini saymıyorum bile. Bir de kendinize ait en az 6 saatten bahsediyorum.
Çocuk sahibi olduktan sonra hala sizinle görüşen arkadaşlarınız varsa çok şanslısınız. Demek ki o dostluklarınız sağlammış. Sizi gerçekten önemsiyorlarmış değerini bilin.
Ne oldu maceralı hayatınıza? Deliler gibi çalışıp, ardından iki üç mekân gezip, ertesi gün yine aynı verimliliği gösteren siz, şimdi ne yapıyorsunuz? Artık daha bir dingin bir yaşamınız var, tadını çıkarın.
Kendiniz için “pahalı” diye yapmadığınız birçok şeyi, çocuklarınızın eğitimi için gözünüzü kırpmadan yapacaksınız. Görmeyi istediğiniz ama kaynak yaratamadığınız yerlere onları götürmek şart olacak.
Eşinizle baş başa kalacağınız günleri hayal edeceksiniz. On yıl, yirmi yıl sonra ,köy, sahil kasabası, dünya turu her neyse. Ama yine, yeniden birlikte yaşam planlayacaksınız. Daha ne olsun?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın