Çocuk İstismarı Denilen…

0

Aşağıdaki satırlar maalesef gerçektir…

İlkokul 3. ya da 4. sınıftaydık diye hatırlıyorum. Öğretmenimiz bizi adalet sistemini ve unsurlarını öğrenelim diye mahkemeye götürmüştü.

İlk defa mahkemeye gidiyorduk. Cübbeli mahkeme üyeleri ve avukatların heybetli görünümleri bir çok arkadaşımızın beynine hukuk fakültesi tohumlarını o gün serpiştirmişti. Önce sanık sonra mağdur salona çağrıldı. Sanık, beyaz olan saçı sakalı birbirine karışmış çelimsiz 50 yaşlarında bir adamdı. Mağdur ise üzerinde basma bir elbise olan 15-16 yaşlarında genç bir kız.

Hakim, “anlat kızım”  dedi. Kız konuşmaya başladı ama ağzından çıkan sözden çok, gözünden yaş akıyordu. Önce anlamamıştım ne olduğunu.

Sonra… Keşke o yaşta duymasaydım dediğim şeyleri anlattı. Önce babası ölmüş, annesi başka bir adamla evlenmişti. Köyde yaşıyorlardı. Üvey babası ilkokuldan itibaren o masum kıza tecavüz etmişti. Annesi farkında mıydı bilmiyordu. Zaten annesi de bir süre sonra ölmüş, o zararsız gibi görünen canavarın eli rahatlamıştı. Kız hamile kalmış ve doğurmuştu. Doktorun şikayeti üzerine savcı devreye girmişti. Hatırladığım kadarıyla o duruşmada bir karar çıkmamıştı.

çocuklaracinselistismar

Bense o gün kararımı vermiştim. Kızların ve kadınların hep yanında olacaktım. Duyduğum en ağır sözler, cümleler onlardı. Yaşamım boyunca da değişmedi.

O günden bu güne 40 yıla yakın zaman geçti ve maalesef kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi sebebiyle ceza alanları affetmeye çalışanlar var. Biz de yanlış yaptıklarını anlatmaya çalışıyoruz.

Düşünüyorum da bugün, o vicdansız adam, bu yasa tasarısı onaylanırsa üvey kızıyla evlenip serbest kalacaktı değil mi?

Not: Bu yazı Kentli Erkek tarafından yazılmıştır…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın