Çocuğunuzun Sanatla Arası Nasıl?

0

Sanat duyguların ifade edilebildiği, yeteneklerin ortaya çıkarıldığı bir alan… Beğenilme ya da onaylanma duygusundan çok kendini ifade edebilmenin yoludur.
Beyindeki sinir sistemi bağlantıları, yaşanılan deneyimlerle gelişir.Böylece algılama artar. Değişik yerler gezip görmek, yeni arkadaşlar edinmek, farklı nesneleri tanımak hem iç dünyanızı zenginleştirir hem de bakış açınızı değiştirir.
Çocuklarınızın sanatla iç içe olabilmesi için aile olarak size de görevler düşüyor;
• Çocuk tiyatrolarını takip etmek, resim galerisi gezmek, ilgisini çekecek dans gösterileri izlemekle başlayabilirsiniz.

sanat8

• Ancak sanatla ilgilenmek birtakım yerlere gitmek,gezmek ve görmekten daha çok sonrasında önem taşıyor. Resim sergisini gezdikten sonra çocuğunuza eserle ilgili ne hissettiğini sorabilirsiniz.Duygularını anlatan resim çizmesi ya da hikaye yazması için yönlendirebilirsiniz. Bunun faydası hem gördüklerini pekiştirmek hem de kendi duygularını katarak yorumlamasıdır. YEM Yayınları’nın “Çocuklar İçin Sanat” kitabıyla başlayabilirsiniz.

sanat9

• 3 yaşından itibaren çocuklarınızı tiyatroya götürün, taklit etmesine, kendini değişik yollarla ifadesine ve toplulukta uyum göstermesine yardım etmiş olursunuz. Beğendiği veye beğenmediği yerleri öğrenebilirsiniz. Odada Dört Mevsim Tiyatrosu’nu takip edebilirsiniz, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

sanat6

• Erken yaşta müzik ile ilgilenmesi iyi olur. Seçeceği alanda zorlamadan ama cesaretlendirerek, yaşına uygun seçimler yapabilirsiniz; piyano için 5-6 yaş, gitar için 12 yaş başarılı olmasını sağlayabilir. Müzik aleti çalması vücut koordinasyonunu geliştirmesine ve beynin sağ ve sol lobunun çalıştırmasına yardımcı olur, analitik düşünme yeteneği gelişir. Yeşim Altınay Müzik Atölyesi kurtarıcınız olabilir.

sanat7

• Çocuğunuz yaptığı resimleri size gösterdiğinde incelerken eleştirmeden yorumlamanız ve sürekli “muhteşem” diyerek de performans kaygısı yaratmamanız gerekiyor. Resimde neler anlatmak istediğini sormak ve renklerin canlılığına dikkat etmeniz gerekir.
• Modern dans ve bale gibi aktiviteler çocuğun denge becerisini arttırır ve beden algısını güçlendirir. Bale disiplinini arttırırken, modern dans bedeninin ritme uymasına yardımcı olur.

sanat4

• Yaratıcı drama ise çocukların empati yeteneklerini, sosyal yönlerini ve problem çözme becerilerini geliştirir. Bir gruba ait olma duygusunu yaratır.

sanat2

Hangisini seçerse seçsinler, her biri onların farklı yönlerini geliştirecektir. Bazen seçtiklerinden vazgeçip farklı alanlara yönelecekler, kızmayın… Çünkü istemedikleri bir şeyi asla yaptıramazsınız. Tecrübelerle sabittir…Sadece arkalarında durup yeni sanat alanlarını denemeleri için cesaretlendirin…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.