Çocuğunuzun Beslenme Alışkanlığını Geliştirmelisiniz

0

Çocuklara yemek alışkanlığının kazandırılması başlı başına çaba istiyor, tecrübeyle sabittir.Yemek seçmeye alışmış çocukların beslenmesi ise tam bir kabus.
“Yemekte ne var ?” sorusunun cevabı; pizza değil de bamya ise doğal sonuç tabağın didiklenerek yenmesi ve açlık olur genellikle. Kızarmış patatesi ketçapla bir çırpıda bitirirken, enginar sürünür masada.
Çocukların beslenme alışkanlıkları ve tercihleri erken çocukluk döneminde gelişir ve bir ömür boyu devam eder. Beslenme alışkanlığını küçüklükten itibaren kazandırmak gerekir, sonradan düzeltilmesi çok zor.
Masada herkesin yediği yemeğin dışında ayrı bir yemek hazırlamak doğru değil. Ayrıca, sevmese bile bir ısırık alarak tadını öğrenmeli çocuk.
Sevmediği bir yiyeceği, sevdiği diğer bir yiyecekle servis etmeyi deneyebilirsiniz.Önemli bir diğer nokta da çocuğunuza üzgün olduğu zaman kurabiye,çikolata yememesini öğretmek. İnanın otuzlu yaşlara gelince teşekkür edecek size. Cips, kola, gofret gibi besinleri de evde bulundurmamaya dikkat edin. Sofrada oturarak, düzenli yemek yeme alışkanlığını kazandırın.
Sağlıklı yaşam evde başladığından, çocuklara örnek olmak da yetişkinlerin görevi. Çok aç bir şekilde eve gelip de doğruca böreğe saldırıyorsanız çocuk da aynısı yapar, ama bir elma alıp yiyorsanız ona iyilik yapmış olursunuz. Fast food besinlerin çok sık eve girmesi demek, çocuklarınızın kilo problemiyle yıllarca uğraşacağınızın ilk işaretidir..Porsiyonların boyutları da önemli elbette, kalori kısıtlaması da şart.Sağlıklı kuşaklar yetiştirmeyi hedefliyorsanız, sağlıklı beslenmenin baş sırada olduğunu kabullenmek gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın