Çocuğunuza Hayır Demenin Yolları Var

0

“Hayır” kelimesi ne kadar itici değil mi, bunu bir de çocuk gözüyle değerlendirin. Siz çocukken hayır denilen şeylere karşı direnciniz yok muydu? İnanın herkesin vardır.
Çocuklarınızın sorumluluk sahibi, özgür, ve kişilik sahibi olmasında “hayır” ın önemli rolü var. Çocuklar ailelerinden sınırları ve kuralları, olumlu açıklamalar ve alternatifler sunularak açık bir biçimde öğrendiklerinde inatlaşmaktan vazgeçerler. “Hayır” bir ceza değil, bir seçim olur o zaman. Hem de onu incitmeden güven vermiş olursunuz. Sınırların belirsizliği çocuğu karamsar ve güvensiz yapar.

çocuk59

Anne ve baba olarak sadece otoritenizi göstermek için hayır demeyin. Çocukların ihtiyacı yaramazlıklarıyla başa çıkabilen güçlü anne ve babalardır. Bağırıp çağıran bir çocuğa “hayır” demek problemi çözmez, aksine büyütür. Bunu en net oyuncak mağazalarında görüyoruz, aslında çoğumuz yaşıyoruz.
Hayır dediğiniz şeye, siz hayatınızda ne kadar yer veriyorsunuz ? Şeker yemesini istemiyorsunuz ama siz yemeden duramıyorsunuz. Bu durumda ne kadar inandırıcı olabileceğinizi düşünün.
Davranışlarına hayır demeden önce soruna odaklanıp farklı çözümler bulmak gerekiyor. Çocuk duracağı yeri bilmiyorsa, kontrol edebilmek ailenin yardımcı olması gerekir. “Bisiklet dışarıda binmek içindir” dediğinizde kendisini kontrol etmeyi başarıyorsa ödülü “aferin” olmalıdır.

çocuk56

Çocuklar sakin bir şekilde oyun oynadığında; “aman nasılsa sesi çıkmıyor, bari işimi bitireyim” yerine “Ne güzel bir oyun bu, anlatmak ister misin” diye düşünmeniz daha sağlıklı bir yaklaşım oluyor. Sadece çocuğunuz bağırıp ağladığında yanına giderseniz her isteğini size yaptırabildiğini düşünür. Bu da istediklerini olumsuz bir şekilde yaptırmasına destek verir.
“Hayır” yerine “Şöyle yapsan nasıl olur” diyerek aslında olumlu davranışa yöneltmiş olursunuz. Öğütlerinizin eleştirilerinizden daha fazla olmasına dikkat etmelisiniz.
Çocuğunuz bir çok şekilde size karşı çıkabilir. Alışverişe gitmek istemez, giyinirken huzursuzluk çıkarır ya da yemeğini yemek istemez. Bu tür durumlarda onun size neyi anlatmak istediğini kendinize sormalısınız. Uykusu gelmiş olabilir, gürültüden rahatsız olabilir,acıkmış veya yorulmuş olabilir. Aslında ne kadar doğal, biz yetişkinler bile aynı tür davranabiliyoruz

çocuk60

Çocuğunuzu verdiği mesajı almayı öğrenmek de size düşüyor.
Anne ve babanın aynı doğrultuda davranıp, birinin hayır dediğine diğerinin evet dememesi de önemli, yoksa çocuk bunu çok rahat kullanır. Tutarlı olmayı becerebilmelisiniz.
Göz teması kurarak, basit ama kararlı cümlelerle konuyla ilgili gereksiz tartışmaya girmeden “hayır” diyebilmelisiniz. Ardından ilgisini çekecek başka bir konuya yoğunlaşabilirsiniz.
Engellemeler karşısında kişiliğini oluşturabilen, gerektiğinde direnen gerektiğinde vazgeçen çocuklar yetiştirebilmek için “hayır” demesini bilmelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.