Çocuğunuzun Zekası Hakkında Ne Biliyorsunuz?

0

Kendinize, yakın aile çevrenize ve diğer insanlara baktığınızda birbirlerinden ne kadar farklı olduklarını görüyorsunuz. Gerçekten de aynı evde yaşayan insanların bile tüm özellikleri farklı. Çünkü kendinize özgü insanlarsınız. Sadece fiziksel değil davranışlar, zihinsel ve duygusal yönleriniz de değişiklik gösteriyor.
İşte zeka da böyle bir kavram, doğuştan var olan potansiyeli, yetenekle performansa dönüştürmek. Ne çok duyarsınız şu yakınmayı? “Aslında çocuğum çok zeki ama notları hep düşük”. Burada şunu düşünmek gerekir; demek çocuk potansiyelini performansa dönüştürecek ortam ve motivasyonu bulamamış. Her çocuk farklı becerilere sahiptir, önemli olan güçlü olduğu yönünü geliştirmeye çalışmaktır.

zeka14

Çocukluk çağından itibaren öne çıkan sekiz farklı alan var ve bunların biri daha fazla gelişmiş olabilir. Her alanı geliştirecek farklı çalışmalar yapılır ve her egzersiz bu alanlardaki performansı artırır. Çocuk ne kadar çok beceriye sahip olursa, o kadar öz güveni yüksek ve farklı alanlardaki problemleri çözebilir.
Çocukların farklı alanlardaki zeka göstergeleri nelerdir;
Dikkat, öğrenmenin ilk adımıdır.
Hafıza, dikkatle algıladığı ve yorumladığı bilgileri kaydetmekten sorumludur.

zeka21

Dil becerisi akademik ve sosyal alandaki en önemli beceridir, kendini sözlü ve yazılı ifade edebilmesi, okuduğunu anlaması kelime hazinesinin güçlü olmasına bağlıdır.
Sanatsal alanlarla ilişkili olan düzenleme sistemi; yer ve yön kavramı,görsel organizasyon becerisi ve görsel yaratıcılık becerileridir. Ardışık düzenleme ise sıralı yapılan her işte gereklidir; problem çözmede işlem sırası, olayların sıralaması okul başarısında gereklidir.
Sosyal olarak ilişkiyi başlatma ve sürdürme, politik olma becerileri sosyal ilişkilerin kalitesini belirler. İş ve sosyal hayatta şarttır.
Beyin ve kaslar arası ilişkiden sorumlu motor sistem; ince ve kaba motor olarak ikiye ayrılır.Küçük el kaslarının yönetiminden sorumlu olan ince motor gelişimi okulda gereklidir.

England v Netherlands - International Friendly

Dahi çocukların ise zihin şifresi beynin değişik yönlerdeki işlevsel özellikleri ve zekayı etkileyen genlerin çeşitliliği ile farklılaşıyor. Özellikle 0-7 yaş arası, çocukların zihin şifresinin çözülmesinde anne ve babanın rolü çok önemlidir. Kullanacakları anahtar ise oyunlar, oyuncaklar, onları mutlu eden aktiviteler, tercihleri ve konuşurken kullandığınız kelimelerdir. Beyin, öncelikle kendi şifresi ile uyumlu olan olay,konu,nesne ve kişilerle eşleşir.
Oyuncakların desteklediği zihin şifreleri ise şöyle;
Müzik aleti – müzik zekası
İç içe geçen değişik renk ve şekillerde çok parçalı bloklar- matematik zekası
Yapboz – görsel zeka
Teleskop – tinsel zeka ve görsel zeka
Top – bedensel zeka
Bebek – iletişim zekası ve sözel zeka
Hamur – bedensel zeka, el becerisi

zeka12

Sizlere düşen çocuklarınızdaki becerileri fark ederek, güçlü yanlarını geliştirmek oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.