Çocuğunuzun Meslek Seçme Dönemi Geldiyse…

0

İstemeseniz de kabul edin, yıllar geçti ve çocuklarınız büyüdü. Artık lisede olanlar için yeni bir dönem başlıyor. Branş seçmek ve ileride istediği meslek için karar verme süreci başladı. Onlar için çok önemli olan bu dönemde aile desteği şart.Bu süreçte, aile ya da öğretmenler etkileyici değil, onların istediği seçimleri yapması konusunda yol gösterici olmalı.
Ergenlik döneminde kendini ispat etmek, aileden uzaklaşma isteği, bir şeyleri değiştirmeye çalışma ve maceracı ruhları devreye giriyor ve astronot, pilot, bilim adamı gibi mesleklere yönelebiliyorlar. Ergenliğin sonlarına doğru karar vermeleri daha iyi sonuçlar veriyor.
Her şey çocuğun kendini tanımasıyla başlar; nelerden zevk alıyor, karakteri nelere uygun ve yeteneklerinin ne olduğunun cevaplarını bilmesi gerekiyor. Kendisinin özelliklerini iyi tanımasıyla başlıyor. Buna göre eğilimlerini, yeteneklerini belirleyerek geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

meslek2

Meslek seçimi yaparken kültürel değerler, cinsiyet,arkadaşlar, rol modelleri ve toplumun etkisinde kalıyorlar, içinde bulunduğu sosyal sınıf, meslekleri ayırıp kimine değer veriyor, kimini dışlıyor. Bu durumda ailesinin istediği ve kendi istediği arasında kalıyor.
Hangi mesleği seçeceklerini etkileyen bir çok unsur varken, yeteneklerini ön plana almaları daha mantıklı. Kariyer planlarını etkileyen bir diğer konu, yetenekli olduğu alanı “meslek olarak mı, hobi olarak mı” sürdürme kararını vermek.
Çevresinde saygın meslekler olarak kabul edilen ve kazandıran meslekler dururken, bir çok genç hayallerinin peşinden gitmeye cesaret edemiyor. Mantık devreye girdiğinde de güvenilir alanlara yöneliyorlar. Güvenli bir yaşam ve iyi kazanç isteği üzerine meslek seçtiklerinde prestij elde edeceklerini düşünüyorlar. Halbuki cesur davranıp, ideallerinin peşinden giderlerse belki daha mutlu olacaklar.

meslek8

Bir mesleği neden istediğini bilmeleri de önemli, sadece meşhur birinin etkisinde kalıp istemişlerse, tatminsizlik başlıyor. Önemli olan kendi yetenekleri ile uyumlu alanlara yönelmelerine destek vermek.
Gençlerin çoğu masa başı işlerdense daha yaratıcı ve serbest işler istiyor; tasarımcılık, fotoğrafçılık, yönetmenlik gibi işlerden hoşlanıyor.
Aileden gelen bir iş varsa,kendilerine uygun olmadığını düşünerek devam ettirmek istemeyebilirler. Aile bireyleriyle çalışırsa özgürlüklerinin kısıtlanacağını, özel ve iş hayatının karışacağını ve uyum sağlayamayacaklarından çekinebilirler. Bu durumlarda gençleri zorlamak ilerideki dönemlerde başka problemler yaratabilir.

meslek1

Ailelere düşen çok iş var bu dönemde;
• En büyük problemlerden biri, kendi isteyip de gerçekleştiremedikleri hayallerini çocuklarında gerçekleştirmeye çalışmak. Oysa sizin doğrularınız, onlar için doğru olmayabilir.
• Kendi kimliğini gerçekleştirecek ve bunu yansıtacak şekilde büyümelerine destek vermelisiniz.
• Baskı yaparak seçimlerini etkilemek yerine, seçimlerinde özgür bırakmak ve onların kararlarına saygılı olabilmeleri gerekiyor.
• Yeteneklerini tarafsız bir şekilde değerlendirebilen kariyer danışmanları ve öğretmenlerinden yardım alabilirsiniz.
• Onları zorlamadan, etkilemeye çalışmadan meslekler ve gelecekleri konusunda kendi tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.