Çizim Yapmayı Sevenlere Müjde; Equil Smartpen 2 ile İşiniz Daha Kolay

0

Mandala atölyesine giden ve çizim yapan arkadaşımız  www.meltemxsahin.com deneyimlerini size aktarıyor;

“Ben aslında çöp adam bile çizemem. Hele hele gösterilen bir objeyi hiç çizemem. Kroki bile çizerken sıkıntı basar. Okulda resim derslerinden annemin çizimleriyle geçtim bile denebilir. Ama gel gelelim mandala, doodle ya da zentangle gibi desenler çizerken içimden başka bir ışık çıkıyor ve elimi yönetiyor. Şaşkınım ama bir o kadar da memnunum.

Çizim yapmanın ötesinde bu çizimlerimi baskı aşamasına getirdiğim zaman, kaliteli görüntü konusu ile karşı karşıya kaldım. Çizdiklerimin büyük boyutta taranması gerekiyordu. Taranırken görüntüde bir tık kalite kaybediyorsunuz neden dijital ortamda çizmiyorsunuz dediklerinde de dijital ortamda nerede çizerim aramalarına başladım.

equil5

iPad denemeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Samsung Galaxy Note4 çizim yapıyor diye alındı ve evet telefonun içinde hazır gelen artRage çizim uygulaması ile güzel çizimler yaptım peki ama mandala? Aklımdakiler, kağıda dökmem gerekenler? İşte o noktada zorluk başladı.

Adobe Illustrator tam hedefimdi ancak onu kullanmak da ayrı bir maharet istiyordu. Sonuçta kağıt-kalemci benim için başka bir şey gerekiyordu. Sanki çizerken kayıt yapabilecek bir şey… Kayıt yapan kalem gibi…

İşte detaylar:

Bir kalemin rahatlığında dijital çizimler yapmak için ideal bir ürün. Yani kullanımı rahat ve de herhangi bir kağıda yazabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Eş zamanlı çalışması için özel bir deftere ya da kağıda ihtiyacınız yok.

Bağlantıyı sağlayan küçük aparat ana gövdeden çekilerek çıkartılıyor. Altındaki mıknatıslı taban sayesinde kağıtları rahatlıkla tutuyor, kaymayı engelliyor.  Bu küçük aparat sayesinde ise istediğiniz kağıda çizebiliyorsunuz.

equil1

Kalem üçgen bir yapıda, plastik ama güzel kaliteli bir tutuşu var. Yan tarafında açma kapama düğmesi var. Ayrıca minik bir LED ışık da yerleştirilmiş.

Kalemle ilgili tek olumsuz düşüncem; maalesef kullanırken çıkarttığı garip ses… Sanki ince bir kağıt yırtılıyormuş gibi ya da telefon titreşimi gibi sinir bozucu bir ses çıkartıyor. Kafaya takmadığınızda çok da sorun değil ama söylemeden geçemem. Bir de ek olarak lütfen ileri modellerde, yuvarlak form kullanılsın, üçgen biraz değişik geliyor çizerken…

Gelelim çalışmasına…

Bence tek kelimeyle özel… Yenisi çıkana kadar kullanmaya devam ederim. Başka alet ise aramam. Kağıt kalemle yazmayı sevenlerdenseniz, daha sonra bu kağıtları dijital ortama aktarmanın sıkıntısını bilirsiniz. Kağıt sürüklenir durur üstelik zaman kaybedersiniz. İşte bu ürünle işler kolaylaşıyor. Yazdıklarınız eş zamanlı dijital ortama aktarılıyor.

Sadece eş zamanlı çizmek ya da yazmak önemli değil. Bunları kalemin hafızasına kaydederek daha sonra da aktarım yapabilirsiniz.Daha ne olsun!

Kalemi kullanabilmek için özel iki uygulama indirmeniz gerekiyor. Equil Note ve Equil Sketch. Uygulamalar ücretsiz, hem Google Play’de hem de AppStore’da mevcutlar. Notlarınız için Note, çizimler için ise Sketch. Detay da yok, çizin kaydedin o kadar kolay…

applestore

Equil alıcıyı (küçük aparat) MacBook Pro’ya kolaylıkla bağladım. Yazdıklarımı anında geçirdi ancak tabii tam da kağıda yazdığım kalitede değil. iPad’de ise durum biraz daha zordu. Çizimlerin kenarlarında algılama sorunu yaşadım. Samsung Galaxy Note4’de durum harika oldu. Çizim en iyi şekliyle aktarıldı, ama birebir kağıttaki gibi değil… Biraz daha küçük!

Pil durumu da çok kullanışlı. İlk kullanım öncesi 2 saat şarj ettikten sonra aralıksız 9 saat kullanabilirsiniz. 9 saatten önce de şarja bağlamamanız gerekiyor.

Sonuç olarak;

Yazdıklarınızın ya da çizdiklerinizin yüksek kalitede görüntüsünü almak için sakın bu aletlere çok güvenmeyin. Sadece her yazdığınızın ve çizdiğinizin daha sonra müdahale edilebilir bir görüntüsünü aldığınıza güvenin. Kısaca kullanım amacınıza göre değerlendirmelisiniz.

equil

Apple Store’da bulduğum bu ürün ben kağıda çizerken akıllı tablet ya da telefonumda da eş zamanlı çizimi aktarıyor. Benim gibi kalem kağıt bağımlıları için özel bir ürün gerçekten! Harika bir yılbaşı hediyesi olabilir.”

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın