Cinsellik Hangi Yaşta Biter ?

0

29 ülkede, 40-80 yaş arası 30.000 kadın ve erkeğin “Son 12 ayda cinsel ilişki yaşadınız mı ?” sorusuna verdiği cevap;
Erkekler %82 Evet
Kadınlar %64 Evet

Cinsellik vazgeçilmesi zor bir şey insan hayatında. Sağlıklı bir cinsellik ömrü uzattığı gibi eşler arasındaki bağları da kuvvetlendiriyor. Orta yaşlara gelindiğinde hormonlarda oluşan değişiklikler cinsel isteği azaltıp, performansı düşürüyor. Kadınlarda ve erkeklerde farklı etkileri görülüyor. Kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonlarının düşüşüyle yaşanan cinsel isteksizliğe, kalp sorunları, eklem problemleri,tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıklar da eklenince seksten uzaklaşma başlıyor.
Kadınlarda yaş ilerledikçe; cinsel bölgede uyarılmayı kolaylaştıran kan akışı yavaşlıyor. Sinirsel fonksiyonlar, baş ağrıları,terleme, kuruluktan kaynaklanan cinsel ağrı görülebilir.
Erkeklerde yaş ilerledikçe; cinsel uyarılma dolayısıyla sertleşme kabiliyeti düşer,meni miktarı azalır. Orgazm hissi de düşer.

cinsellik1

Kadınlar, menopozdan sonra isteksiz oluyor, sakin bir cinsellik ve uzun bir ön sevişme bekliyor. Erkeklerde; isteksizlik,erken boşalma ve sertleşme problemleri başlıyor. Böylece cinselliğin yerini daha çok arkadaşlık, dostluk alıyor.
Oysa öyle olmak zorunda değil, karşılıklı yapılacak kaliteli bir iletişim ile ön sevişme tekniklerini geliştirmek için yardım alınabilir. Sağlık problemlerinin hangi cinsel sorunlara yol açtığı öğrenilip yan etkileri hafifletilebilir.
İlişkinizi taze tutmak için farklı ortamlar, romantik sohbetler yapmayı deneyebilirsiniz. Her ikinizi de memnun edecek yeni bir rutin için birbirinizin ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz.
Duygusallıkla beslenen beraberliklerde cinsellik daha uzun sürüyor, bu da demek oluyor ki sevdiğiniz kişiyle yaş alın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın