Cinsel Yaşamınız Yeterince Aktif mi?

0

Araştırmalara göre evli çiftlerin % 50’si azlık ya da sıklığa bakmaksızın cinsel sorunlarla boğuşuyor. İlişkinin başlarında doğal olarak keşfetme ve kendini ispat etme arzusu var, bu da cinselliği heyecanlı hale getiriyor. Cinsellik basit bir şey değil, ancak partnerinizden memnun olursanız devam eder, yoksa neden isteyesiniz ki..
Bir süre sonra cinsel hayatın durgunluğa girmesi, tıkanması söz konusu oluyor. Seks, çiftler için karşılıklı zevkten çok görev halini aldığında ise bahaneler ve soğumalar başlıyor. Normal olarak haftada 4-5 kez beraber olunmalı, ama bu kişilerin cinselliğe bakışına göre değişiyor. Oysa cinselliğin farklı boyutları var, sadece orgazm ile bitmiyor.
Aileden ve çevreden gelen kısıtlamalar kadını da sınırlıyor, cinselliği bir tabu olarak görmelerine neden oluyor. Dolayısıyla genellikle eşinin başlattığı, paylaşımın olmadığı, zevk alma ve vermenin bilinmediği bir birleşme oluyor. Tam tersi, aileden genel bilgileri almış ve seksi bir tabu olarak görmeyen kadınlar cinselliği daha özgür, paylaşımcı ve bilinçli yaşıyor. Çoklu partner deneyimi olanlar daha şanslı, çünkü hem ne istediğini hem de nasıl zevk vereceğini biliyor.

AA037041

Kadın ve erkeğe ayrı ayrı baktığınızda, birinin aktif diğerinin pasif olduğu durumlar da yaygın. Çiftlerden biri daha sık sevişmek isterken, diğeri istemiyorsa, ya da her ikisi için de çok sık yaşanıyorsa bunları konuşmaları gerekiyor. Yoksa ilişkide gerginlik başlıyor bu durum kopmalara kadar gidebiliyor.
Toplumumuzda genellikle erkek daha deneyimli olduğundan, cinselliği daha sık yaşamak istiyor. Oysa kadın deneyimsiz ise az birliktelik yetiyor.Tabii libidosu yüksek olanlar bu grupta değil.
Peki cinsellikte önemli olan kalitesi mi, kaç kere beraber olunduğu mu? Kalite ne kadar yüksek olursa çiftler için o kadar doyurucu oluyor. Ön sevişmeyle başlayan, doyum sağlayan ve romantik olan bir ilişkide kaliteli seksten bahsedilebilir. Uzun süreli ilişkilerde de kalite varsa, sayının önemi azalıyor.
Farklı düzeylerde libidosu olan çiftler, evliliklerinde olumsuzluk yaratıyor. Libidosu yüksek olan tarafın başka arayışlara girmesi, aldatmalara zemin hazırlamış oluyor.
Aynı anda her iki tarafın da orgazm olması şehir efsanesi gibi bir şey. Ülkemizdeki kadınların % 80’e yakını orgazmın ne olduğunu bile bilmiyorken, vücudunu bile tam tanımıyorken nasıl cinsellikten bahsedilebilir…

seks6

Uyumlu ve düzenli bir cinsel hayat için elbette yapılabilecekler var;
 Rutin cinsellikten sıyrılıp, hayal gücünüzü kullanarak küçük oyunlar oynayabilirsiniz.Tabii her iki tarafta bunu istiyor olmalı.
 Cinselliğin saati ya da günü olmamalı. Ama bir yandan da ertesi gün önemli bir toplantıya yetişmek zorundaysanız, iyi dinlenmiş olmak şart. Yani, birbirinizi yormayacak ama rahatlatacak şekilde cinselliği yaşayabilirsiniz.
 Televizyonların yatak odalarına girmesiyle beraber sorunlar da artmış görünüyor. Oysa hafif bir müzik seçip partnerinizi baştan çıkarabilirsiniz. Ya da kanallardan yardım alıp fanteziler deneyebilirsiniz.
 Belirli dönemlerle yapılacak sürpriz programlar, rutini bozduğu için ilişkinizde canlanmayı sağlar. Bir Cuma akşamı yapacağınız otel kaçamağı hem diyaloğunuzu arttırır, hem de keyifli bir gece geçirmenizi sağlar.
 Çiftlerin arasındaki özel paylaşımda hedef orgazm olmamalı, aksine diğerine zevk vermek daha önemli. Yoksa mastürbasyon da aynı etkiyi verir değil mi? Karşılıklı tatmin şart.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın