Cilt Bakımında Yapılan Hatalar

0

Güzelliğe düşkünüz elbette, bakımı da severiz. Ama farkında olmadan yaptığımız bazı şeyler var ki cilde zarar veriyor.

Küçük gibi görünen bu ihlaller kısa dönemde problem yaratmasa bile birleştiklerinde sorun haline geliyor. Cilt ne kadar dirençli olursa olsun onun da bir sınırı var.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için neler yapmalısınız;

Makyaj fırçalarında zamanla bakteriler oluşur. Düzenli temizlenmediğinde bu bakteriler gözeneklere dolarak cilt hastalıklarına neden olur. Ayrıca fırçalar kirliyken kıllar üst üste yığıldığından  makyajı da iyi yapamazsınız, ciltte lekler oluşur.

Haftada 1 kez temizleme şampuanıyla fırçaları yıkayın. Veya anti mikrobik teknoloji ile tasarlanmış fırçalardan satın alın.

makyaj8

Yüzünüzde çıkan sivilceleri sabredemeyip sıktığınızda içi tam temizlenmeyip cildin altında kalır. Siz zorladıkça cildinizde iz yapar.

Sıkmak istiyorsanız usulüne uygun yapın hiç olmazsa…Siyah nokta ve sivilce temizleyici metal çubuklardan edinin. Sivilceyi ve çubuğu alkolle silin. Sivilceyi de ıslak bir bezle yumuşatın, ondan sonra bu metal çubukla temizleyin.

Yeni çıkan “Zeno” adlı pille çalışan bir cihaz, ısı terapisi yoluyla sivilcedeki bakterileri öldürüp sivilcenin beya uçluya dönüşmesini engelliyor.

sivilce2

Bacaklarınızı tıraş ederken vücut şampuanı veya sabun mu kullanıyorsunuz? Oysa tıraş kremleri jilete pürüzsüz bir yüzey sağlayıp ufak kesikleri ve kızarıklıkları önlüyor. Vücut şampuanı ve sabunlar cildi kurutur ve pul pul yapar.

Tıraş kreminiz veya jeliniz yoksa saç kremi kullanmayı deneyin, nem dengesiniz korur.

bacak

Siz içmeseniz de etrafınızda sigara içenler yüzünden gözenekleriniz nikotin, katran ve karbonmonoksit doluyor. Vücut hücreleriyle temas eden bu toksinler cildin direnç sağlayan elastinini bozar.Erken yaşlanmaya neden olur ve cildin kendini yenileyici özelliğini de etkiler.

En iyisi sigara içilen ortamlardan uzak durmak, eğer içindeyseniz de eve dönünce acilen cildinizi temizlemek olur. Temizledikten sonra C ve E vitaminli nemlendirici kremler ile cildinizi koruyun.

sigara5

Peeling işlemini günde kaç kez yapıyorsunuz? Bir günde 3 ayrı soyma işleminden kaçının. Diyelim ki sabah keselendiniz, ardından AHA içerikli bir losyon sürdünüz, gece de retinoidli kreminizi kullandınız. Bu 3 işlem cildin lipid yağ bariyerine zarar veriyor.

Günde en fazla iki işlem yapın. Önce ölü hücreleri temizleyen AHA içerikli temizleyiciyi kullanın, ardından ölü hücreleri döken  gece veya gündüz nemlendiricisini kullanın.

Haftada bir kez rahatlatıcı etkisi olan jojoba özlü bir temizleyici ile cildinizi rahatlatın.

peeling11

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın