Cildinizdeki Koyu Lekelerin Nedenleri ve Kurtulmanın Yolları

0

Ne yazık ki sadece kırışıklıklar değil koyu lekeler de yaşlanma ile ilişkili, pigment üretiminden sorumlu olan melanosit adlı hücreler çeşitli nedenlerle fazla üretiliyor.

Güneşte fazla kalmak, hormonlar,stres ve enflamasyon kırmızı veya kahverengi renkte lekeler olarak ciltte görünmeye başlıyor.

İşte pigment üretimine neden olan tetikleyicileri keşfedip ona göre önlem almak gerekiyor.

  • Ciltteki iltihaplanma melanin içeren hücreleri kızdırır. Lazerle tüy alma işlemi, cımbızla alınan tüyler,egzama türü kaşıntılar,böcek ısırması,sivilcelerin patlatılması ve pul pul dökülmeler siyah noktaların nedeni olabilir.

Çözümü; antienflamatuvar içerikli papatya ve yulaf içerikli ürünler kullanmayı deneyin. Lazer veya cımbızla tüy alma işlemi sonrasında o bölgeye buz uygulayın.

cilt50

  • Bazı parfümler cildi güneşe karşı hassaslaştırır. Özellikle bergamot ve turunçgil notakı parfümlerin cilde değdiği noktalarda hiperpigmentasyon oluşabilir. Dudak üzerindeki lekelerin bir kısmı içtiğiniz kokteylin içindeki limon dilimleri olabilir.

Çözümü; güneşe çıkmadan önce parfüm sıkmamak ve koruyucuyu 2 saatte bir tazelemek olur.

  • Hormonlar bir diğer suçlu; doğum kontrol hapı veya hamilelik nedeniyle aşırı salgılanan östrojen hormonu pigmentin fazla üretimini tetikler. Üst dudağın üzerindeki lekeler doğum kontrol hapı, yanakların üzerindeki kahverengi lekeler de hamilelik nedeniyle olabilir.

Hap kullanımını bıraktıktan ve doğumdan sonra genellikle kaybolur.

Cilt lekelerini açan dermokozmetikler kullanın. Ve güneşten her zaman korunun.

güneş3

  • Güneş zaten herşeyin nedeni; sadece cildin değil bağışıklık sistemini de hedef alıyor. Çinko ve C vitamini kombinasyonu içeren gıda takviyeleri kullanın. Çünkü bu ikili cildi güçlendirip bağışıklık sistemini dış etkenlerden koruyor. Hem de kolajen sentezini güçlendiriyor.
  • Siyah noktalar ise ayrı bir dert ve genel çözüm lokal tedavi uygulanıyor.

Niasinamid, kırmızı ve kahverengi yosunlar,meyan özü leke açıcı ürünlerde kullanılıyor. Peptidler de melanin üretimini azaltıyor.

Leke açıcı serum kullanırken sabahları makyajdan önce, akşamları da nemlendiriciyi sürmeden önce günde 2 kere uygulayın. Koyu lekeler fazla değilse sadece onların üzerine uygulayabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın