Çikolatalı Hafif Tatlılar

0

Bugün size ozlemdenlezzetler.blogspot.com dan iki mükemmel tarifimiz var. Birisi az kalorili,unsuz, yağsız ve bisküvi tabansız bir cheesecake, diğeri çikolatalı un helvası topları…

 Unsuz Yağsız Çikolatalı Cheseecake

2 adet yumurta

400 gram labne

200 gram süzme yoğurt

1/2 su bardağı toz şeker

2 yemek kaşığı kakao

1 paket bitter çikolata

Öncelikle labne içine kağıt havlu veya tülbent konulan bir tel süzgece konur ve en az 5-6 saat suyunun süzülmesi beklenir.

 

Sonrasında labne, süzme yoğurt ve kakao mikser ile çırpılır. Başka bir kapta toz şeker ve yumurta iyice çırpılır ve labneli karışıma karıştırılır.

 

Bitter çikolata iri parçalar halinde kesilir ve yarısı cheesecake karışımına eklenir.

 

Karışım yağlanan 20 cmlik kelepçeli bir kek kalıbına dökülür. Üzerine kalan çikolata serpilir ve 150 derecede pişirilir. Pişerken altına içinde su bulunan başka bir tepsi konulmalıdır. 40 dakika sonunda fırın kapatılır ama cheescake çıkarılmaz. Fırın kapağı yarım açık kalır ve içinde cheesecake soğutulur. 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra servis edilir.

 

Çikolatalı Un Helvası Topları

 

1 su bardağı su

1 su bardağı toz şeker

125 gram tereyağı

1 yemek kaşığı sıvıyağ

8 yemek kaşığı un

 

Üzeri için;

 

1 paket çikolata

100 gram krema

100 – 150 gram dövülmüş fındık

Su ve şeker küçük bir sos tenceresine konur ve eriyinceye kadar karıştırarak ısıtılır. Kaynamaya başladığında hemen ocak kapatılarak bir kenarda bekletilir.

 

Tereyağ ve sıvıyağ bir tencereye konur, eridikten sonra un eklenerek unun rengi dönünceye kadar 20 – 25 dakika kadar karıştırılarak kavrulur.

 

Unun rengi döndükten sonra hazırlanan şerbet dökülür ve karıştırmaya devam edilir. Çok kısa karıştırıldıktan sonra ocak kapatılır ve ılınmaya bırakılır.

 

Bir sos tenceresinde krema ısıtılır ama kaynatılmaz. Krema ısındıktan sonra ocak kapatılır ve bu ısı ile çikolata eritilir.

 

Ilınan helvadan avuç içi ile küçük toplar hazırlanır . Önce çikolatalı karışıma sonrada fındık kırıklarına bulanır ve buzdolabında bir kaç saat bekletildikten sonra servis edilir.

Afiyet olsun…
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın