Christina Baker Kline; Öksüzler Treni

0

Bu kitabı uzun zamandır gözüme kestirmiştim, nihayet alıp okuyabildim. O kadar akıcı ve iyi kurgulanmış bir roman ki, nasıl bitirdiğimi anlayamadım bile… Elinizden bırakmanız imkansız.

Yazar, Amerikan Tarihinin “Öksüzler Treni” ile ilgili bilinmeyenlerini anlatırken, öksüz çocukların nasıl bir sistemde evlat edindirildiklerini çarpıcı ve duygusal bir şekilde anlatıyor.

öksüzlertreni1

Bu trenler, 1829-1943 yılları arasında çoğu İrlandalı Katolik göçmenler olan 200 binden fazla ailesiz çocuğu taşımış. Çoğu köle gibi çalıştırılmış ve travmalar yaşamış. İlk seçilenler bebekler ve sağlıklı erkek çocukları, son seçilenler de büyük kız çocuklarıymış…

Öksüzler Treni, gerçek bir olaydan yola çıkarak ailesini hiç tanımamış veya kaybetmiş  kimsesiz çocukların bir trene bindirilip, istasyon istasyon gezdirilmesini ve her birinde  aileler tarafından seçilerek bir bilinmeyene gidişlerini anlatırken hüzünlendiriyor.

1929 yılı ve 2011 yılı arasında iki farklı kuşaktan,  bu trende yolculuk eden 91 yaşındaki Vivian ve koruyucu aileler tarafından büyütülmüş 17 yaşındaki asi  Molly’nin birleşen hikayesini bazen gülerek bazen de hüzünlenerek okuyacaksınız.

öksüzlertreni2

İki ayrı zamanda geçen hikayede yazar iki hikayeyi birbiri ile örerek bağlantılarını ve yansımalarını sağlıyor.

Kitap, aile geçmişi ve kültürel kimlik sorunlarına yakından bakıyor. Bu çocuklar yıllar boyunca bindikleri trenden başka bir tren olmadığına inanmış. 75 yıllık büyük bir sosyal deneyin parçası olduklarından habersiz yaşamışlar. Kendi geçmişlerini ararken diğer tren yolcularıyla tanışıp, hikayelerini paylaşmışlar.

Kitap Arkadya Yayınları tarafından basıldı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın