Çay Deyip Geçmeyin!

0

Çay içmeden geçirdiğiniz gün var mı, bir düşünün. Benim yok. Sadece siyah çayı değil, değişik çayları da tüketmek sağlığa çok faydalı. Alternatif tıpta da bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
Uyku probleminiz varsa, “kediotu kökü çayı”nı deneyin. İçeriğindeki yatıştırıcı bileşenler, uykuya geçiş sürenizi kısaltıyor. Uyumadan bir kaç saat önce içebilirsiniz.
Metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmaya yardımcı olması için, geleneksel bir Çin çayı olan “oolong” çayını için. Araştırmalara göre bu çay hem kilo vermeye, hem korumaya hem de bel çevresinin incelmesine yardımcı oluyor.

çay14

Sindirim sistemini ve kabızlığı rahatlatmada nane çayını tercih edebilirsiniz.
Alerjik bünyeye sahipseniz, hapşırık, burun akıntısı, göz kaşıntısı gibi semptomları rahatlatıcı ısırgan çayı için. 15-20 dakika demleyerek ve içine limon sıkarak tüketebilirsiniz.
Baş ağrınız başladığında hemen zencefil çayı için, anti-enflamatuar etkisiyle rahatlamanızı sağlar.
Obsesif eğilimli ve anksiyete problemi olanlar zihnini yatıştırmak için, yatmadan önce çarkıfelek çayı ( passiflora) içebilir. Bu bitkide anksiyete önleyici bileşenler var.
Cinsel uyarıları arttırıcı etkisi olan ginseng çayı, erkeklerde sperm sayısını, kadınlarda cinsel doyumu arttırır .

çay15

Siyah çaydaki güçlü polifenol antioksidanların ağız kokusunu giderici etkisi vardır. Ayrıca göbek bölgesindeki yağlanmayı önleyici ve diyabet risini azaltıcı etkisini de atlamamak gerek.
Yeşil çay, doyma hissinden sorumlu CCK hormonunu artıran EGCG maddesi içerir. Hem kanser riskini azaltıcı hem de demansı önlemeye yardımcı olduğu biliniyor.
Enerji artıran ve metabolizmayı hızlandıran yerba mate çayı , yeme krizlerini de bastırır.
Yaşlanma belirtileriyle savaşan, yeni yağ hücrelerinin oluşmasını önleyen gençlik iksiri “beyaz çay” daha az işlenmiş olduğundan içeriğindeki polifenoller daha güçlüdür.

Kaynak : Dr. Mehmet Öz

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.