Canan Tan’dan Yeni Bir Roman : Kelepçe

0

Canan Tan bu sefer cezaevindeki toplumun her kesiminden kadınların hikayesini anlatıyor. Türkiye’deki kadınların suçluluk oranı sadece % 3. Kadınlar gerçekten bıçak kemiğe dayanmadan suç işlemiyor.

Canan Tan, cezaevine girip kadın suçluları dinleyerek kitabını yazmış.

“Erkek suçlularla kadın suçlular arasındaki fark, erkeklerin daha çok planlı, kadınların ise şiddete maruz kalma ve yoğun öfke birikimleri nedeniyle suç işlemesi” diyor. Tan,cinsiyet arasındaki farkın belirleyici olduğunu, erkeklerin şiddete daha meyilli olduğunu savunuyor.

Şeytan bir kere girmeye görsün insanın içine yaptırmayacağı iş yoktur sahibine…

canantan

Canan Tan’ın en büyük tespiti şu; “İçerisiyle dışarısı arasında sadece 5 saniye var”. Hiç aklına gelmeyen bir anda, o  ufacık gelen 5 saniyede insanın hayatı altüst oluyor. Kadın tutukluların; “kimse büyük konuşmasın, asla diye başlayan cümleler kurmasın” dediğini anlatıyor. “Hiç ummadığınız bir anda, kapkara bir çukurun dibinde bulabilirsiniz kendinizi. Tıpkı benim gibi”…diyor Beyza.

Yeter, Mimoza, Gonca, Beyza, Sultan, Zeyno, Merve… Ve diğerlerinin hikayesi bu…

Sultan, ikinci eşini kendi kızına tecavüz ederken yakalayıp, öldürüyor….

Aysel; kürtaj için geç kalıp çocuğu başkasına vermek üzere doğuruyor. Ama çok ağladığı bir gün ağzını kapatarak istemeden ölümüne neden oluyor…

Tabii bir de bu mahkumların dört duvarın dışında bambaşka bir dünyanın olduğundan habersiz, anasının yatağını, yemeğini ve günahını paylaşan ve içeride büyümek zorunda kalan çocukları var.

Canan Tan’ın romanı Doğan Kitap’tan yayınlandı. “Şu aralar ne okusam?” diye düşünenlere duyurulur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın