Çalışan Kadınlar İçin Stresle Başa Çıkma İpuçları

0

İş hayatınızda devamlı kendinizi yenilemek durumunda olmak, verimliliğinizi artırmak ve sağlıklı bir iş yaşamını sürdürmek için küçük ama kurtarıcı önerilerimiz var. Unutulmaması gereken yapabileceklerinizi uygulamak, okuyup geçmek değil. Uygulamaya başladığınızda göreceksiniz ki, iş hayatınız ve günlük yaşamınız koordinasyonu kuracak, size ise daha az stres ve mücadele kalmış olacak.
İşte önerilerimiz;
1. Sağlıklı bir hafta sonu ve zinde bir pazartesi için Cuma akşamı e-mailinizi kapatıyorsunuz. Böylece dinlenmiş bir beyin ve şarj olmuş bir vücut ile her türlü sorunun üstesinden çok daha kolay geleceksiniz.
2. Ne kadar çalışırsanız çalışın iş bitmez, siz bitersiniz. Onun için önceden saatli aktiviteler ayarlayın ki, akşamları makul saatlerde işten çıkmaya alışın. Bu aktiviteler size zaman kazandırdığı gibi beyninizin de dinlenmesine yardımcı olacaktır.
3. İşe gitmeden önce mümkün olduğu kadar sevdiğiniz insanlar ile kahvaltı yapmaya çalışın veya öğle arasında mutlaka bir fincan çay, kahve eşliğinde sohbet edin ama işle ilgili olmasın. Böylece sabah veya öğle arası için kendine zaman ayırmış olacaksınız.

çalışan kadın6

4. Mümkünse güne biraz hareket ile başlayın. 15 dakika açık hava da yürüyün veya bisiklete binin, hatta spora gidin. Erken kalkıp hareket edin ki enerjiniz yükselsin ve sorunlarla daha kolay başa çıkabilin.
5. Yoğun bir gün ve yine yoğun bir akşam sizi bekliyor olabilir, olsun! Bir parça tatlı, bir top dondurma veya bir çikolata ile kendinizi ödüllendirin, takdir edin.
6. İş arkadaşlarınız ile e-mail ile değil, yüz yüze konuşun. Büyükler boşuna dememişler, insanlar konuşa konuşa anlaşır diye, gerçekten de iş yerinde ne kadar sosyal olursanız sorunlar o kadar azalacaktır.
7. Kendinize rahat uğraşabileceğiniz, sevdiğiniz küçük hobiler edinin. Küçük bir bahçe oluşturun veya evde çiçekler yetiştirin. Hatta limon, mandalina, nar veya sebze ekin saksılara ve onlarla konuşun. Sabah işe gitmeden veya işten geldiğinizde onları sulamak, budamak veya konuşmak size terapi olacaktır. Onlar ile içiniz tazelenecektir.

limon1

8. Akşamları değişik değişik ülke mutfaklarından farklı yemekler deneyin. Bu yemeklerin malzeme alışverişi ve deneme aşaması da yine kafanızda uçuşan birçok sorunlu düşünceden koparacaktır sizi.
9. İşe erken gelin ve güne sessizlik içinde başlayın. Programınızı kafanız rahat yapın ve bakın gün nasıl kolay ve hızlı bitiyor görün.

Yazının başında söylediğimiz gibi kendimiz için ufak ufak yapabilecek o kadar çok şey var ki; bize düşen ne istediğimizi bilmek ve onu hakkını vererek uygulamak oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın