“Bundan Sonra…”

0

Seçimler bitti. Adalet ve Kalkınma Partisi, yüzde 49’un üzerinde oy olarak bu yarıştan galip çıktı. Doğal olan, ülkenin seçimler silsilesi nedeniyle arka plana itilen sorunlarının çözümü için kolların sıvanmasıdır.

Bunun için sistemin öngördüğü sürecin işlemesini bekliyoruz. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimlerin kesin sonuçlarını açıklaması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplanması, Cumhurbaşkanının yeni hükümetin kurulması için görevlendirme yapması ve kabinenin oluşturulması vb… Yani önümüzdeki bir kaç hafta içinde seçim atmosferinin gerginliğinin yerini “normal işlerin” almasını beklenir.  Ekonomideki sıkışıklık, terör, Suriye’deki açmaz ve onun beraberinde getirdiği mültecilerin durumu, işsizlik … Listeye eklenecek çok madde var. Yeni dönemden beklenen bu birbiriyle iç içe geçmiş sorunların çözümü için bir yerlerden başlanması…

seçim11

Beklentiler böyle. Zaten seçim akşamı ve ertesi gün liderler tarafından yapılan açıklamalar da bu beklentileri destekler nitelikteydi. Ancak, bir şeyler var adını koyamadığım.

Bir yanda, zafer coşkusuyla dillendirilen bir takım görüşler, uluorta savrulan tehditler, ayar vermeye meraklılar… Bir yanda yenilginin matemi altında ezilenler… Bir yanda da yeni duruma göre pozisyon almaya çalışanlar…Zaten var olan toplumdaki ayrışmalara bir de bu durum eklendi. Her kesimden makul sesler de çıkıyor tabii ki. Ama bu gürültü kirliliği içinde pek de duyulmuyorlar.

Yine yeniden bitmeyen sistem tartışmaları, on yıllardır yapılamayan anayasa değişiklerinin yeniden öne çıkarılması bir anda en acil sorunmuş ya da toplumun diğer dertlerinin merhemiymiş gibi sunuluyor. Zorla değil ya bu duruma anlam veremiyorum. Ya da veremiyordum.

Bugün bir kamu görevlisinin ağzından çıkan cümlenin başlangıcı belki rehberim olur… “Bundan sonra…”

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın