Bugün Onu Çok Duyacaksınız! “Panama Papers”

0

3 Nisan 2016 tarihe “Panama Papers” olgusuyla geçecek. Tam da nispeten sakin bir gün geçirdik derken, dünya medyası Panama Papers adı altında 11,5 milyon belgenin detaylarını gün yüzüne çıkardı. Olayın çıkış noktası Panama merkezli bir hukuk bürosu olan Mossack Fonseca’ya ait belgelerin medyaya sızdırılması oldu. Belgelerde, dünya çapında politikacıların, ünlülerin hatta sporcuların, kara para aklama, vergi kaçırma gibi bilgileri yer alıyor.

Listede halen görevde olan veya yakın dönemde aktif olan 12 liderin ismi geçiyor. Ve bu isimlerin başında İzlanda Başbakanı var. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinin de  bankalar ve gölge şirketler aracılığıyla 2 milyar dolar kaçırdığı öne sürülüyor.  Panama Papers’da politikacı listesi hayli kalabalık.Ayrıca 128 politikacı ya da kamu yetkilisinin gizli hesaplarına yönelik bilgiler de yer alıyor.

panama belgeleri ortaya cıkti

Bu olay, yaklaşık bir yıl süren ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu ICIJ , Alman Süddeutsche Zeitung ve 100 kadar diğer basın kuruluşunun ortak çalışması sonucu ortaya çıkarıldı. Panama merkezli bir hukuk bürosu olan Mossack Fonseca’dan sızan belgeler 76 ülkeden 370 gazeteci tarafından detaylı bir şekilde incelendi. Söz konusu olan hukuk bürosunun Hong Kong, Miami ve Zürih dışında 35 ayrı merkezde ofisleri bulunuyor.

Sızan belgelerin 1977 ile 2015 arasındaki dönemi kapsadığı ve küresel finans sistemindeki kara para akışı trafiğini iç yüzünü ortaya çıkardığı öne sürülüyor.

Anlaşılan o ki dünya çok farklı bir haftaya başlayacak.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın