Bugün Dolunay…

0

12 Ocak Dolunay’ı hem de en korkulan dolunaylardan, çünkü çok ciddi ve zorlayıcı görünüyor. Astrologların yorumları ise hiç iç açıcı değil.

Bu konuya girmeden Dolunay hakkındaki dedikodulara göz atıyoruz.

Dolunay’ın vücuda etkileri hakkındaki söylentiler bitmiyor. Bu efsanelerden hangisi doğru acaba…

“Uyku düzenini bozuyor.”

Teori; atalarımızın dolunayda büyük ihtimalle yırtıcı hayvanları kollamak için uyanık olduğu, ayrıca 24 saatlik vücut işleyişindeki değişikliklerin uyku süresini azalttığını gösteriyor.

Gerçekte; biyolojik saatin bozulmasının nedeni uykudan önceki davranışlarınızla ilgili, kahve içip, instagramda gezinmek, stresli bir yaşam doğal olarak uykuyu bozuyor.

“Regl dönemlerine etkisi var. “

Teori; Bazı çalışmalarda kadınların %30’unun dolunay döneminde regl olduğunu bulunmuş. Ay döngüsü ve regl döneminin uzunlukları benziyor.

Gerçek; bunların birbiriyle ilgisi yok. Kadınlar 21-35 gün arasında regl oluyor. Hormonal değişiklikler bu dönemi etkiliyor. Öyle olmasıydı tüm kadınlar aynı zamanda regl olurdu.

“Felç ve kalp krizi riskini tetikliyor.”

Teori; ayın çekim kuvveti okyanus akıntılarını etkiliyor. İnsanların vücudunun %60’ının su olduğu düşünülürse, bedendeki sıvıların karıştığı ve kan dolaşımı ile kalp ritmini etkilediği söylenebilir.

Gerçek; İnsan bedeni üzerindeki ayın çekim etkisi çok az, neredeyse yok denebilir. Size zarar verenler ancak fazla kilolar, tansiyon ve kolestrol olabilir.

“Hamile kadınların doğumunu etkiliyor.”

Teori; eski kültürlerde ay doğurganlık sembolü olarak görülüyor.

Gerçekte ise uzmanlar bunu batıl inanç olarak görüyor. Hem doktorlar doğum sancılarını neyin başlattığını tam olarak bilmiyorken, dolunay tezi onaylanmıyor. Fetüsün akciğerleri gelişimini tamamladığında bedenin kasılmayı yapan proteinleri salgıladığı düşünülüyor

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın