Bu Yılın Popüler Fitness Trendleri

0

Her yıl değişen teknolojik gelişmeler fitness’te de yenilik getiriyor. 2014 yılı trendleri ve yeni uygulamalar şunlar;
• High Intensity Interval Training-HIIT; yüksek yoğunluk aralıklı yüklenme antrenmanları bir numaralı trend , toplam 30 dakikalık bir süre içerisinde saatlerce sürecek egzersizin faydaları sığıyor. Kısa ve şiddetli egzersiz aerobik ve anaerobik gücü artırırken insülin direncini engelliyor, bu da diyabetten koruyor. Bu trend için kondisyon ve sağlam bir kalp gerekiyor.

spor24

• Kardiyo grupları; hareketli bir gruba dahil olarak motivasyonunuzu ve hareketinizi artırabilirsiniz. Spor yapmak için bir araya geliyorlar; koşma, yürüyüş,yarışlar düzenleyip bisiklet sürüyorlar. Sağlıklarını korurken bazı toplumsal sorunların çözümüne sporla yardımcı oluyorlar. Adım Adım grubu yaptığı etkinliklerle bağış topluyor.
• Binlerce yıllık geçmişi olan yoga zamansız ve 2014 yılının ilk 10 trendi arasında yer alıyor.
• Kafes egzersiz uygulamaları; en popüler salon ekipmanları ile 360 derece dönerek egzersiz yapabiliyorsunuz. Halat, kablo ve tırmanma barları ile hem egzersiz kapasitesi yüksek hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor.

yoga15

• Body weight training yani kendi vücut ağırlığınızla yaptığınız aktiviteler hala 2. sırada yer buluyor. Fit kalma noktasında kendini kanıtlamış olan squat, lunge,mekik ve şınav antrenmanları minimum ekipmanla yapılabiliyor ve ekonomik oluşu nedeniyle de tercih ediliyor.
• Kişisel görüntüleme sayesinde yaptığınız aktiviteleri kaydedip arşivliyorsunuz. Adım sayan pedometreler, kilo-yağ-sıvı oranı-kemik-kas kütlesi ölçümü,metabolizma hızı, yaktığınız kalori miktarı ve uykunun evrelerini kaydeden cihazlar sayesinde her şeyinizi kontrol edebiliyorsunuz. Üstelik akıllı telefonlarla uyumlu ve internet üzerinden paylaşım imkanı bile var.
• Müzik egzersiz üzerinde olumlu etki yapıyor, spor yaparken bedeninizin yorulduğu noktada dahi aldığınız keyif devam ediyor. Motive eden bir müzik listesi yorgunluk belirtilerini dahi olumlu algılatıyor.

spor25

Egzersiz yaparken en çok dinlenen ilk 3 şarkı;
Can’t Hold Us – Macklemore&Ryan Lewis feat Ray Dalton
Wake Me Up – Avicii
Till I Collapse – Eminem
• Fit ve sağlıklı “selfie”ler ile fitness başarılarını, kasları ve yapılan hareketleri sergilemek moda oldu. “#fit” yazarak aradığınızda 15 milyon civarında sonuç görebilirsiniz. Takipçileri daha iyi sonuçlar için motive edip spor motivasyonunu artırıyor.
• Masala Bhangra; tüm dünyada popüler olan bir grup dansı ve Hint dansının ritmik figürlerinden oluşuyor. Hint müziği eşliğinde yüksek tempolu, enerjik ve keyifli dans sayesinde yaklaşık 700 kalori yakıyor hem de stresten arınıyorsunuz.

spor27

• Fit aplikasyonlar; kalori hesaplama, yürüyüş ve koşu, yoga,fitness programları sunarak hareketlenmek isteyenlere seçenek sunuyor. “Ömürmetre” akıllı telefonlar için hazırlanmış bir uygulama, yaşm standartlarının ömür süresine olan etkisini düzenli olarak takip ediyor. Sorduğu sorularla yaşamınızı daha sağlıklı ve uzun yapmanın yollarını aratıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın