Bu Kadarını Yapabilirler Değil mi?

0

Çocuklar göz açıp kapayıncaya kadar büyüyorlar. Ergen ya da genç olmaya adım attıklarında, yaşamlarını sürdürebilmeleri, toplumda kabul görmeleri ve sağlam kişilik sahibi olmaları için artık belli yetenekleri kazanmalarını bekleriz. Beklenti çıtasını pek yükseğe koymuyoruz.

1- Artık büyüdüler, arkadaşlarıyla ev dışında buluşup dışarıda yemek yiyorlar. Restoranlarda servis yapan elemanlara uygun şekilde davranmaları beklenir. Ayrıca hesap öderken, çalışanların bahşiş beklentisini de anlamalılar.

shutterstock_2102362
2- Evde oldukları zaman diliminde ufak ufak sorumluluk almaya başlamalılar. Telefonlara cevap vermek ve mesajları doğru insana iletmek iyi bir başlangıç olabilir.

shutterstock_140816941
3- Evden bahsederken, yeni gençlerin çok zor olmayan yiyecekler hazırlayabilmesi de önemli. Karınlarını doyurmak için ebeveynlere mahkûm olmak sıkıcıdır.

shutterstock_143839474
4- Mutfakta üretim yapmak gerçekten önemli, ama daha önemlisi bulaşık yıkayıp dağınıklığı toplamak. Bulaşık yıkamak, kulağa pek “havalı” gelmiyor farkındayım. Ama biraz deterjan, biraz su ve dikkatle kolayca üstesinden gelinebilecek bir iş aslında.

shutterstock_141286543
5- Ev işlerine katkı yapmaktan bahsederken, çamaşır ve bulaşık makinasını boşaltma işine yapabilecekleri katkıyı unutmayalım. Böylece, hayalini kurdukları yalnız yaşama dönemine hazırlık da yapmış olurlar.
6- Ortamına uygun giyinebilme becerisinin de yerleşmiş olması beklenir. Ana sınıfı ve ilkokul birinci sınıfta çocuklara mevsimlere uygun kıyafet seçmek öğretilir. Ergenlerin de bulundukları ortamı gözeterek kıyafet seçmeleri beklenir.

shutterstock_143883004
7- Gelelim en can alıcı beceriye. Gençlerin hiç olmazsa yetişkinlerle konuşurken dikkatini konu üzerinde yoğunlaştırması istenir. Vücutlarının ayrılmaz parçası cep telefonlarını bir süre için kenara bırakabilmeye cesaret edecek kadar yürekli olmalılar.

shutterstock_131244566
Bu kadarını yapabilirler değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın