Boşanmış Baba Olmak Kolay mı?

0

Nedense hayatta karşılaşılan zorluklardan kadınların daha çok etkilendiğine dair yaygın bir inanış vardır. Erkeklerin ne yaşadığı konusu pek dikkate alınmaz. Özellikle de söz konusu olan boşanmış babalar ise…
Boşanma, hem kadın hem de erkek için zor bir süreç. Genellikle evden ayrılması ve yeni düzen kurması beklenen taraf erkeklerdir. Çok istisnai durumlar dışında kadın çocuklarıyla birlikte, erkek de yeni bir evde yaşamını devam ettirmek zorundadır. Boşanan insanlar ilk aşamada çevrelerine ilişkinin bitmesinde kimin “sorumlu ve veya suçlu” olduğunu açıklamak gibi anlamsız bir çabanın içine girerler. Zamanla sular durulur, ilişki yeni bir yola girer.

boşanma29

Boşanmış babalardan ilk beklenen, çocuklarının yaşam standartlarını koruyabilmesidir. Hem bu standardı korumak hem de yeni bir ev düzeni kurmanın getireceği maliyet kimsenin umurunda değildir.
Boşanmış babalar açısından ise en temel sıkıntı çocuklarının büyüme sürecine mahkeme kararının izin verdiği ölçüde tanıklık etmeleridir. Bu da genellikle haftada bir gün, bayramlar ve yaz tatilinde birkaç haftayla sınırlıdır. Eğer çift boşanma sürecini karşılıklı anlayış zemininde atlatmış ise bu süreler biraz daha artabilir. Ama yine de boşanmış babalar çocuklarıyla sınırlı bir zaman diliminde birlikte olabilir. Bu da baba-çocuk ilişkisini zorlar. Çünkü kısıtlı süre içinde çocuklarını gören ebeveyn onları şımartmaktan kendini alıkoyamaz.

boşanmış4

Doğal olarak boşanmış babalar bu süreçte yeni yetenekler de kazanmak zorundadır. Çocukla geçirdikleri zaman zarfında her türlü bakım, doyurma, uyutma gibi görevleri artık tek başına yapacaktır.
Ayrıca çocuğun kendisinden uzakta geçirdiği zamanlarda neler yaşadığını anlayabilmek için de iyi bir dinleyici olması gerekir.
Çocukların eğitimi konusunda da babalardan öncelikle beklenen maddi destektir. Okul yönetimleri “veli olarak” genellikle annelere karşı daha sıcak davranırlar. Babalar hele ki boşanmış babalara karşı negatif bir ayrımcılık hissedilir bu ortamlarda. Çünkü insanların gözünde evden giden “baba” olduğu için boşanmanın günah keçisi de odur.

boşanmış32

Boşanmış babaların yeni bir ilişkiye başlaması da sıkıntılıdır. Çünkü hafta sonu tatilini çocuğu ile yeni görüştüğü insan arasında paylaştırması beklenir. Hangi tarafa daha fazla ilgi gösterse diğer kanattan tepki gelecektir. Yeni ilişkinin devam edebilmesinde temel etken de çocuklarının bu duruma gösterdikleri tepkidir.
Bir de eski eşin yeni bir ilişki yaşaması durumu var. Tıpkı boşanmış annelerde olduğu gibi, boşanmış babalarda da temel kaygı çocukların mutlu olup olmayacağıdır. Ama çocukların başka bir erkeğe “baba” demeleri ihtimali de yeterince can yakıcıdır.
Evlilikler devam etmese bile eski eşler yaşam boyu çocuklar yüzünden birbirlerine en azından tahammül etmek zorunda. Dileriz tüm boşanmış ebeveynler çocukları için işbirliği yapabilmeyi başarsın…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.