Boşanmış Anne Olmak Zor Zenaat…

0

Evlilikler kadar artık boşanmalar da yaygın. Toplum olarak, her evliliğin sonsuza kadar devam etmeyeceği, boşanmaların da yaşanabileceği gerçeğini kabulleneli çok oldu. Okulların başladığı bu hafta aklıma tek başına çocuğunu büyütmeye çalışan anneler takılıyor. Bu kadınlar, bir yandan “boşanmış olmak” ile baş etmeye çalışırken, diğer yandan çocuklarına “normal” bir yaşam sürdürtmek gibi çok zor bir görevi üstleniyorlar.
Boşanmaların ardından çocuklar genellikle hafta içinde annelerle birlikte yaşıyor, babalara ise “hafta sonu ebeveynliği” düşüyor. Pazar sabahları, kafelerde, alışveriş merkezlerinde sinemalarda birlikte zaman geçiren ne çok baba çocuk var farkında mısınız? Hikâyenin o boyutu da dramatik, ama şimdi konumuz boşanmış anneler…

boşanmış6

Boşanmış annelerin çocuklarını büyütürken en büyük rakibi, düşmanı ve eğer “başarabiliyorlarsa” ortağı, eski eşleri oluyor. Kadınlar evde çocuklarına daha düzenli bir yaşam hazırlamak adına kurallar dayatmaya çalışırken, hafta sonu babaları bu kısa süre içinde çocuklarını şımartma eğilimi gösteriyorlar. Sonuç; evde çocuk ile anne arasında ardı arkası kesilmeyen kavgalar. Bir de üstüne “ babam izin veriyor ama…” cümlesi karşısında derin nefes alarak yutkunmalar…
Boşanmış kadınlar özellikle de çocuklarının karşısında sık yutkunmak zorunda kalırlar. Çünkü eski eşleri hakkında dudaklarından dökülecek en ufak olumsuz bir ifadenin çocukları tarafından babalarına iletilebileceğini bilirler. Ayrıca çocukların babaları ile ilişkilerinde olumsuz bir hava yaratmamaya da özen gösterirler. Ama arada kazayla silahlar patlayabilir.

boşanmış1

Çocukların boşanma sürecinde yaşadıkları da anneleri zorlar. Evliliğin yürümemesinde çocukların hiçbir suçu yoktur ama bunu anlatmakta kolay değildir herhalde. Hele bir de gecenin bir yarısında “ben babamı özledim… ” diye ağlayan çocuğun karşısında yaşanılan çaresizlik nasıl aşılır?
Zorlandıkları noktalar bununla sınırlı değildir elbette. Çocuklarını diğer ailelere özenerek baktığını yakalamak da can yakıcıdır sanırım.
Çocukların eğitim hayatı ile ilgili sorumluluklar da cabası. Çocuk sayısı birden fazla ve “boşanmış” anne çalışıyorsa yaşam gerçekten çok zor hal alır. Okul yönetimlerine boşanmanın çocuk üzerinde bıraktığı etkiyi bazen yeterli olmayabiliyor. Neredeyse her branş öğretmenine bu konuda detaylı bilgi vermeniz gerekebilir. Ve okulda yaşanan her sıkıntıda, “evliliğinizi yürütemediğinizden” dolayı çocuğunuzun diğerlerinden farklı olduğu ima edilir. Ödev kontrolleri, veli toplantıları, çocuğu sınıf arkadaşlarının doğum günü partilerine götürmek ve varsa uğraştığı spor ya da sanat kursuna taşımak görevlerini bu anneler tek başına yerine getirmek zorundadır.

boşanmış5

Boşanmış anneler için, çocukların hastalandığı ya da düşüp yaralandığı zamanlar da ayrı bir sınavdır. Tek başında çocuğu doktora götürmek, belki gecenin bir saatinde nöbetçi eczane aramak bir de üstüne “babaya” durumu anlatmak gerekir.
Eski eşin yeni bir ilişkiye başladığını duyduklarında boşanmış annelerin en temel kaygısı “yeni kadının” çocuğuna nasıl davranacağı olur. Çocuk babaevinden mutlu dönüyorsa sıkıntı kalmaz. Kendileri yeni bir ilişkiye adım attıklarında da benzer endişe su yüzüne çıkar. Çocuğu bu ilişkiden nasıl etkilenecektir? Çocukla iyi iletişim kuramayan erkeklerin, boşanmış annelerin nezdinde hiçbir değeri olmayacaktır.

phoenix arizona metro light rail usa

İşin bir de maddi boyutu var. Kadın çalışıyorsa ve eski eş maddi olarak destek vermeye devam ediyorsa bu noktada pek bir sorun yok. Ama bu çok nadir gözlenen bir durum. Bir çok kadın boşandıktan sonra,evlilik dönemindekinden daha aşağıda bir ekonomik düzeyde yaşamını idame ettirmeye çalışıyor.
Boşanmış anneler için yaşam gerçekten zor, ama evliliklerini sürdürebilseydiler daha mutlu olmayacakları da ortada. Sürekli kavga yaşanan bir evden ise tek ebeveynli bir evde çocuklar daha huzurlu olabilirler.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın