Boşanmaya Hazırlanırken Yatırımlarınızı da Güvenceye Alın

0

Boşanmak günümüzde evlenmek kadar doğal artık. Bizden önceki neslin korkarak söylediği bu kelime, bazen her iki tarafında kurtuluşu oluyor.Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı son araştırmaya göre; Türkiye’deki boşanma oranı bir önceki yıla göre % 2,7 artmış, 123.325 çift boşanmış.
İlk başta duygusal gibi görünse de, boşanma sürecinde bir de mal paylaşımı sorunu var.Yani, sadece çocuklar değil, maddi birikimler de paylaşılıyor.
boşanma9
Mal Paylaşımı nasıl yapılıyor;eğer kanuna uygun bir sözleşme yapılmamışsa 1 Ocak 2002’ye kadar olan süre eski rejime, sonradan edinilen mallar için yeni rejime tabi olunuyor.
Buna göre mallar;
• Tarafların evlendikleri günden itibaren kendi emekleriyle edindikleri mallar,
• Sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurumları ve kuruluşlarının veya personele yardım sandıklarının ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
• Çalışma gücü kaybı sonucunda ödenen tazminatlar,
• Kişisel malların gelirleri ve edinilmiş malların yerine geçen değerleri kapsıyor.
• Eşlerden birisi, diğerinin mal edinmesinde, malın iyileştirilmesinde veya korunmasında hiç bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, mal paylaşımında ortaya çıkacak değer artışı için, “katkısı oranında” alacak hakkına sahip oluyor.
boşanma10

Burada kadınların dikkat etmesi gereken bazı stratejik konular var;
1. Avukat dışında bir de finansal danışmanınız olmalı.Finans, yatırımlar,iş ortaklıkları,alınan kredilerin taksitleri, sigorta primleri gibi konularda desteğe ihtiyacınız oluyor.Eğer eşinizin mal kaçıracağını düşünüyorsanız, mal varlıkları üzerine tedbir kararı aldırabilirsiniz.Hatta bu kararı aldırmanızdan önce satış yapmışsa, satışın iptali için dava da açabilirsiniz.Oturduğunuz ev söz konusu ise, muhtarlıktan gerekli belgeleri alıp, üzerine “aile konutu şerhi” koydurabilirsiniz.
2. Ortak mallarınızı satarak paylaşım yapıyorsanız, alım satım vergileri nedeniyle kaybınız olabilir.Miras ya da bağış yoluyla edinilen mallar ile evlenmeden önce edinilen mallar paylaşıma dahil olmuyor.
3. Düğünde ve nişanda takılan takılarda kanun sizden yana.Kadına takılan hediyelerin, boşanma sonrası geri verilme yükümlülüğü yok.Bunlar kadının kişisel eşyası sayılıyor.
4. Sigorta konusu da önemli; sağlık sigortalarına genellikle eş ve çocuklar da dahil ediliyor.Boşanma ile bu hakkı kaybediyorsunuz.Bu nedenle hemen bir sigorta şirketi ile görüşün, sigortada geçiş hakkınızı kaybetmezsiniz böylece.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın