Boşanırken Çocuklara Dikkat, Ayrılık Öncesi ve Sonrası Önemli

0

Çocuk varsa, boşanma kararını almak daha da zordur. Ayrılık döneminin çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat etmek ve ılımlı bir şekilde atlatmasını sağlamak anne ve babaların görevidir.
Çocuklarınızı samimiyetle dinlemek, duygularını anlayarak ona göre yaklaşmak ve duygularını ifade etmelerini sağlamak gerekir. Boşanmanın onların suçu olmadığını ve anne babanın kararı olduğunu anlatmak doğru olur.
Sevgi her şeyin ilacıdır, onları sevdiğinizi bilsinler yeter. Hayatınızın merkezi olduğunu bilmeli ve alacağınız kararlarda ortak olmasını teşvik etmelisiniz.Sosyal yaşamlarını canlandıracak aktiviteler ona iyi gelecektir.
boşanma7

Hangi yaş grubu boşanmadan nasıl etkileniyor;
0-6 yaş; huzursuzluk ve kırgınlık duyuyor. Parmak emme, uyku problemleri, öfke nöbetleri ve yeme bozuklukları yaşıyor.
6-12 yaş; içe kapanma, öfke, itaatsizlik, ilişki kurmada zorluk, ayrılık kaygısı hissediyor. Okul ve ders sorunları, kavga etme, uyumsuzluk, gece korkuları, konsantrasyon problemleri çekiyor.
12 yaş ve üstü; depresyon, aileden uzaklaşma, suçlama,yalnız kalma ve ağlama nöbetleri yaşıyor. Uyku problemleri, yalan söyleme, kaba ve kavgacı davranışlar,erken cinsel eğilimler ve zararlı alışkanlıklara yönelme görülür.
boşanmışkadın

Ayrılık öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeli?
Mahkeme sürecinin çok uzaması ve belirsizlik huzursuzluk yaratır. Eşler birbirini suçlamaktan kaçınmalıdır. Aldatma sonucu olan boşanmalarda, öfkenin çocuğa yöneltilmemesi doğru olur. Yeni bir ev,oda,arkadaş edinme sürecinde çocuk yalnız bırakılmamalı, yanlarında mal paylaşımı,nafaka gibi parasal konular konuşulmamalıdır.
Anne ve babanın, gerektiği zamanlarda bir araya gelerek çocukla zaman geçirmesi doğru olur. Çocuk her iki ebeveyni de düzenli olarak görmelidir. Yine bu dönemde pahalı eşyalar, oyuncaklar almaktan kaçınılmalıdır ki, çocuk anne babanın yokluğunu daha fazla hissetmesin.
Çocuk, her iki eve girip çıkarken rahat hissetmeli, böylece her ikisine de ait olma duygusunu yaşar.Eski eşler, çocuğun yanında birbirlerine kötü ve kırıcı sözler söylememeli ve taraf tutmaya zorlamamalıdır.
Anne ve baba anlaşamayıp ayrılabilir, önemli olan sağlıklı ve mutlu bir çocuğun yetişmesini sağlayabilmektir. Onu önünde daha uzun bir hayat var, örnek olmasını bilmek gerekir değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın